Podróże między kobiecością a męskością – recenzja
- Szczegóły
- Utworzono: 06 maja 2014
- Kamila Pasek
W zmieniającym się świecie role społeczne kobiet i mężczyzn ulegają przemianie, o ile w przypadku kobiet wiąże się to z ekspansją, mężczyźni kurczowo trzymają osiągniętej pozycji w hierarchii, nie garnąc się przy tym do pozyskiwania nowych atrybutów. Te zmieniające się warunki sfery społecznej w kontekście przedstawicieli obu płci stanowią interesujący obszar dla badań naukowych.
„Ach kobietą być nareszcie, a najbardziej o tym marzę, kiedy piorę Ci koszulę, albo naleśniki smażę” – śpiewała swego czasu Alicja Majewska. Czy tekst piosenki pozostaje aktualny? To, co kiedyś wydawało się nie do pomyślenia, dziś spotyka się ze społeczną aprobatą. Kiedyś rolę kobiety określał jej mąż, dzieci oraz wachlarz zadań i obowiązków domowych. Dziś kobieta zajmująca wysoki szczebel zatrudnienia w organizacji oraz samotnie wychowująca dziecko, niepotrafiąca gotować nie spotyka się już ze społecznym sprzeciwem czy też rezerwą. Istnieją jednak obszary, w których wciąż silną rolę odgrywają stereotypy, także te dotyczące płci.
Zaproponowana przez Anetę Chybicką, Nataszę Kosakowską-Berezecką oraz Paulinę Pawlicką książka nosząca tytuł „Podróże między kobiecością a męskością”, stanowi zbiór interesujących artykułów naukowych dotykających jakże ponadczasowej problematyki różnic płciowych, roli mężczyzny i kobiety w społeczeństwie, stereotypów płciowych oraz wzajemnych relacji. Bez wątpienia tematyka ta nie jest obca psychologom czy studentom psychologii, Redakcja zadbała jednak o świeżość i atrakcyjność prezentowanych treści.
Analizie zostają poddane: związek pomiędzy niezależnością finansową a odczuwanym poziomem życiowej satysfakcji, rodzaj pożądanych cech i atrybutów płci przeciwnej, dynamika zmian w obrębie stereotypów płci, czy kwestie międzykulturowe, które Czytelnik pogłębi między innymi dzięki artykułowi powstałemu na podstawie badań antropologicznych przeprowadzonych przez Panią Magdalenę Brzezińską.
Kwestie płci przewijają się przez wszystkie obszary życia człowieka, tj. związki miłosne, rodzinę, relacje społeczne, pracę zawodową, zdrowie, a nawet politykę.
Niewątpliwie, wartość dodaną dla książki stanowi zaplecze badawcze, na bazie którego potwierdzone lub obalone zostają hipotezy dotyczące różnic w obrębie płci. Wnioski i sugestie autorek artykułów nabierają mocy wyjaśniającej, często stanowiąc też punkt rozważań na temat dalszych analiz i badań, dzięki czemu nauka, zaspokajając potrzebę poznania, spełnia swoją funkcję.
Polecam podróże „Pomiędzy kobiecością a męskością” wszystkim tym, dla których człowiek i jego miejsce w świecie społecznym jest interesującym i zawsze żywym tematem myśli, analiz i refleksji…