Menu

Imię – ważny aspekt w trakcie poszukiwania pracy?

Praca z psychologicznego punktu widzenia jest bardzo ważnym elementem składającym się na życie każdego człowieka. Dlatego pogoń za nią, zwłaszcza, gdy stwarza ona perspektywy rozwoju jest całkowicie zrozumiała. Obecnie panuje wręcz kult przygotowywania perfekcyjnego CV, które może zwrócić uwagę przyszłego pracodawcy.

Chciałabym przy tej okazji przedstawić wnioski z ciekawego eksperymentu Alexandre’a Pascuala z Université Victor Segally w Bordeaux A oraz Nicolas Guéguena z Univesité de Bretagne Sud,badaczy zajmujących się paradoksalnymi i zaskakującymi zjawiskami na gruncie psychologii społecznej (na przykład : efektem door-in-the-face, będącego zaprzeczeniem znanej metody foot-in-the-door, tzw. stopy w drzwiach). Ci dwaj badacze postanowili przyjrzeć się bardzo prostym mechanizmom przyciągania uwagi rekrutujących.

Na potrzeby eksperymentu stworzono dokumenty dla 3 osób, noszących odpowiednio imiona : Charles, Edouard oraz Charles-Edouard. Każdemu z nich przyporządkowano takie samo nazwisko : Chevalier. Dokumenty każdego z kandydatów zostały przesłane do firm oferujących pracę na stanowisku odpowiadającym przedstawionemu doświadczeniu i wykształceniu kandydatów, oraz do firm oferujących pracę na stanowisku w mniejszym stopniu odpowiadającemu profilowi kandydata.

Następnie odnotowywano pozytywne reakcje na CV kandydata (rozmowa telefoniczna z rekrutującym, zaproszenie do udziału w kolejnym etapie rekrutacji lub na rozmowę kwalifikacyjną). Odsetek pozytywnych reakcji na CV kandydata przedstawiono w poniższej tabeli :

Charles

Edouard

Charles-Edouard

Praca zbliżona do profilu kandydata

95%

95%

92,5%

Praca w mniejszym stopniu zbieżna z profilem kandydata

58.8%

60%

77,5%

W drugiej sytuacji różnice okazały się istotne statystycznie i największy sukces odniosła kandydatura osoby o dwuczłonowym imieniu, Charles-Edouard. Autorzy eksperymentu argumentują zaistniały efekt czynnikami rozpoznawalności, bądź też widoczności takiej kandydatury dla osoby rekrutującej. Zastanawiające może być też odgórne przypisywanie takiej osoby ukrytych cech, które mogą predysponować ją do wykonywania pracy niebędącej zbieżną z profilem kandydata.

Czynniki kulturowe? Społeczne? Na pytania związane ze znaczeniem imion w wielu aspektach życia Nicolas Guéguen stara się odpowiedzieć w swojej książce « Des lettres et des noms », która niebawem ukaże się na rynku.

Źródło : opracowanie własne na podstawie http://nicolas.gueguen.free.fr

Autor: Katarzyna Peichert

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku