Amerykańscy emigranci wybierają fast foody
- Szczegóły
- Utworzono: 14 maja 2011
- Katarzyna Maruszewska
W ciągu ostatnich 20 lat nastąpił gwałtowny wzrost otyłości w Stanach Zjednoczonych. Największą otyłością cechują się osoby czarnoskóre – 51% oraz Latynosi - 21 % (analiza danych pochodzi z BRFSS).
Emigranci napływający z Azji, Afryki i Ameryki Południowej nie odstają od stylu życia i nawyków żywieniowych społeczeństwa amerykańskiego. Wyniki opublikowane w „Psychological Science” donoszą, że emigranci preferują w głównej mierze codzienną amerykańską kuchnię, czyli fast foody. Praktycznie na każdej amerykańskiej ulicy można znaleźć bary serwujące dania typu fast food. Poza wysoką dostępnością takich lokali, wysokokaloryczne potrawy nie obciążają portfeli konsumentów. Jednak czy są to jedyne powody takiego wyboru żywienia przez emigrantów?
Grupa badaczy pod przewodnictwem Prof. Benoit Monin z Uniwersytetu Standford uważa, że główną przyczyną może być próba identyfikacji z kulturą i chęć dopasowania się do społeczeństwa amerykańskiego.
Naukowcy zapytali Amerykanów azjatyckiego pochodzenia o wspomnienia z pobytu w amerykańskich szkołach. 68 % procent z nich wspomina ten czas jako okres niepewności i zagubienia. Zapytani o nawyki żywieniowe, emigranci odpowiadali, że preferowali tradycyjne amerykańskie pożywienie. Respondenci podkreślali uczucie wstydu, gdy sięgali po swoje narodowe potrawy, które konsumowali przy pomocy pałeczek.
W kolejnych badaniach Amerykanów azjatyckiego pochodzenia poproszono o wybór jedzenia z kuchni amerykańskiej albo azjatyckiej. Przed dokonaniem wyboru część respondentów została poinformowana, że właściwie tylko Amerykanie powinni wziąć udział w tym badaniu. Zabieg miał na celu wywołać poczucie zagrażania i niepewności wśród osób badanych. Wszyscy uczestnicy, którzy otrzymali taką informację, wybierali tradycyjne potrawy z kuchni amerykańskiej, czyli hamburgery z grilla, kanapki z serem .
Społeczeństwo amerykańskie wywiera presję na osobach, które nie pasują do obrazu stuprocentowego Amerykanina. Osoby, które nawet urodziły się w Ameryce , mówią po angielsku, nieustannie muszą udowadniać swoją przynależność do kultury. Emigranci, którzy czują presję, próbują zmieniać swoje nawyki żywieniowe, nawet za cenę gorszego stanu zdrowia i problemów z nadwagą.