Florian Znaniecki - obrońca i krytyk naukowej psychologii społecznej
- Szczegóły
- Utworzono: 25 marca 2006
- Maciej Chabowski
W niniejszym opracowaniu postaram się streścić dorobek tego wybitnego filozofa i socjologa. Zrobię to w taki sposób, aby jak najlepiej przedstawić jego poglądy na psychologię społeczną i wynikające z nich wnioski, które – bez wątpienia – nadal mogą mieć istotny wkład w jej rozwój jako dziedziny nauki.
W okresie kształtowania się naukowej myśli psychologicznej problematyka psychologii społecznej skupiała na sobie zainteresowania tak teoretyków, jak i praktyków prezentujących niekiedy różne dyscypliny naukowe.
Wśród wybitnych osobowości naukowych mających istotny wpływ na rozwój tej dziedziny nie może zatem zabraknąć również tych, którzy stworzyli jej podstawy teoretyczne.
Jednym z takich myślicieli był bez wątpienia Florian Znaniecki, którego prace naukowe w znacznej mierze poświęcone są zagadnieniom pozostającym dziś w zakresie zainteresowań psychologii społecznej.
Kim był Florian Znaniecki?
Urodził się on w 1882 roku w Swątnikach obok Włocławka i zmarł w 1958 roku w Champaign koło Chicago. Był z wykształcenia socjologiem i filozofem. Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował również filozofię i nauki społeczne na uniwersytetach w Genewie, Zurychu, Paryżu oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim, na którym to też uzyskał w roku 1910 stopień doktora filozofii.
Jako badacz posiadał szerokie zainteresowania. Zajmował się filozofią, socjologią oraz psychologią społeczną, teorią kultury, metodologią nauk społecznych i innymi zagadnieniami z pogranicza socjologii i psychologii. Był twórcą metody autobiografii stosowanej w socjologii. Uznawany jest także za jednego z głównych przedstawicieli socjologii humanistycznej, choć wywarł również znaczący wpływ na współczesną psychologię społeczną.
Do najwybitniejszych jego dzieł należą m.in.: Chłop polski w Europie i Ameryce (będąca ważną spuścizną z okresu współpracy z Williamem I. Thomasem), Nauki o kulturze. Narodziny i rozwój, Ludzie teraźniejsi a cywilizacja przyszłości, Wstęp do socjologii, Prawa psychologii społecznej, Social actions oraz Role społeczne uczonych.
Po tym krótkim przedstawieniu osoby Znanieckiego, chciałbym przejść teraz do prezentacji, najważniejszych moim zdaniem, jego poglądów na temat psychologii społecznej.
- poprz.
- nast. »»