Menu

Naukowcy typują przeboje

Czy pamiętasz, kiedy ostatnio spodobała się tobie piosenka, która stała się przebojem? Czy zastanawiałeś się, dlaczego określone utwory zdobywają ogromną popularność i rzeszę fanów? Trudno jest wytłumaczyć to zjawisko, ale czy na pewno? Naukowcy z University of Intelligent Systems Laboratory w Bristolu z Wydziału Inżynierii wypracowali systemy algorytmów, które pozwalają przewidzieć, który utwór stanie się hitem. Naukowcy przy tworzeniu algorytmów wykorzystali muzyczne właściwości utworu, takie jak tempo, metrum, czas trwania utworów i ich głośność.  Istotną cechą była również panująca w danym okresie moda a nawet nastroje społeczne.

Zespół badawczy pod kierunkiem dra Tijl de Bie studiował 50-letnią historię listy przebojów UK Top 40 Singles Chart. Celem ich badań było odróżnienie najbardziej popularnych utworów (pięć najwyżej notowanych) od tych mniej popularnych (najniżej notowane).

Analiza muzycznych gustów doprowadziła do bardzo interesujących wniosków. Nasze preferencje muzyczne przez ostatnie 50 lat bardzo ewoluowały, co oznacza, że przebój z lat 80 nie miałby szans stać się współczesnym przebojem. Koniec lat siedemdziesiątych i początek lat osiemdziesiątych były szczególnie kreatywnym i innowacyjnym okresem dla muzyki. Kto z nas nie pamięta filmu „Gorączka sobotniej nocy”? To właśnie w tym okresie wzrosło muzyczne tempo piosenek. Rytmiczność utworu decydowała o tym, czy piosenka stanie się hitem i podbije taneczne parkiety.

W latach osiemdziesiątych zwolniono nieco tempo, największą popularność zyskały ballady i łagodne piosenki. Aż do początku lat dziewięćdziesiątych hity były na ogół bardziej harmonijnie i prostsze. Obecne przeboje mają dużo szybsze tempo i są coraz głośniejsze. Podobne tendencje możemy zauważyć w naszym życiu. Tempo życia bardzo wzrosło, przywykliśmy do nadmiernego hałasu. Pytanie, jak wiele jesteśmy w stanie wytrzymać? Może warto czasami byłoby wrócić do lat osiemdziesiątych.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku