Menu

Kiedyś wrotki, teraz tablet - jakie prezenty kupować dzieciom z okazji I komunii?

quad

Pierwsza Komunia Święta to dla wielu dzieci nie tylko duchowe przeżycie, ale i okazja do zdobycia wielu ekscytujących prezentów. Kiedyś popularne było otrzymanie medalika, roweru i zegarka, a teraz tabletu lub quada.

Kiedyś komunie były skromnym i rodzinnym wydarzeniem, organizowanym w najbliższym gronie. Dzieciom przygotowującym się do tego sakramentu mówiło się przede wszystkim o jego wielkiej wadze w wierze katolickiej. Prezenty z tej okazji nie były aż tak ważnym elementem całej uroczystości, która była dość skromna. Czasy się zmieniły, a społeczeństwo się wzbogaciło.

Sposób obchodzenia dziś

Mówi się, że obecne komunie przypominają małe wesela. Stanowią na pewno nie lada wydatek dla rodziny. Wielokroć rodzice decydują się wziąć kredyt, by dostosować się do aktualnie panującej mody i wyprawić wystawne przyjęcie.

,,Zastaw się, a postaw’’. Niestety, w naszym społeczeństwie ciągle bardzo ważne jest przekonanie: „a co ludzie powiedzą”. Nie jest istotne, że wielu nie stać na huczne przyjęcia.

Ludzie mają silną potrzebę akceptacji ze strony innych, nie chcąc być uznanym za kogoś dziwnego. Pragną robić to, co robi większość, byle tylko nie odstawać od stada. I stąd niestety wypływa słynne „zastaw się, a postaw się”. Wielkie przyjęcie, najczęściej w wynajętym lokalu, z dużą liczbą gości i prezentów.

Plagą uroczystości komunijnych stają się wszechobecne kamery i aparaty fotograficzne. Pierwsza Komunia Święta często staje się minipokazem mody ślubnej. Dzieci niekiedy przyjeżdżają pod kościół limuzynami.

W taki oto sposób ta uroczystość religijna nie jest wyrazem skromności i wiary, lecz ekspozycją zasobności portfela. Jeśli chodzi o prezenty, dzieci idące do komunii mają również zdecydowanie większe wymagania. Idą z duchem czasu i oczekują nowinek technicznych, nie zwracając na charakter uroczystości. Najpopularniejsze prezenty to quad, smartfony, tablet, laptop, konsole do gier, rower oraz aparat cyfrowy i pieniądze.

Komunia staje się w pewnym sensie licytacją prezentów, a nie duchowym przeżyciem. Brzmi to dość ironicznie, biorąc pod uwagę fakt, że to wydarzenie o znaczącym charakterze duchowym.

Komunia Święta - znaczenie

Do tej uroczystości zazwyczaj przystępują uczniowie drugiej klasy. Przystąpienie jest poprzedzone wielomiesięcznymi przygotowaniami. Pierwsza Komunia święta to jeden z siedmiu sakramentów świętych. Sakramenty te są niejako kolejnymi etapami życia duchowego każdego katolika.

Komunia święta została ustanowiona przez Jezusa Chrystusa w Wielki Czwartek podczas Ostatniej Wieczerzy. Słowo „komunia” pochodzi od łacińskiego wyrazu communia, oznaczającego społeczność czy wspólnotę.

Przystąpienie do tego sakramentu to ważne przeżycie duchowe dla dziecka i jego rodziny. Jest to też pewnego rodzaju rytuał, stanowiący ważny etap w życiu, nie tylko duchowym. Dziecko zaczyna brać odpowiedzialność za swoje zachowanie. Pójście do Pierwszej Komunii Świętej jest wyraźnym tego sygnałem, bo ośmiolatek spowiada się już ze swoich grzechów, czyli ma wstępne rozróżnienie, co robi dobrze, a co źle.

Zrozumienie prawdziwego znaczenia tego sakramentu dla przeciętnego ośmiolatka jest na pewno bardzo trudne. Dlatego znaczącą rolę powinni odgrywać rodzice – jako osoby najbliższe dziecku muszą starać się wytłumaczyć mu jak najwięcej, aby Pierwsza Komunia nie kojarzyła się jedynie z pięknymi ubraniami, wystawnym przyjęciem oraz masą prezentów.

Prawdziwe znaczenie tej uroczystości może być łatwo zagłuszone przez współczesny sposób przeżywania uroczystości pierwszej Komunii Świętej.

Dlaczego dajemy drogie prezenty?

Zjawisko drogich prezentów i wystawnych uroczystości, częstokroć ważniejszych od samej komunii, związane jest konformizmem społecznym. Pokazywanie, że „jest się na czasie” chyba potrwa jeszcze długo.

Konformizm społeczny to uleganie rzeczywistemu, czy tylko wyobrażonemu naciskowi ze strony innym ludzi stanowiących większość w danej sytuacji.

Zagrożeniem dla konformizmu jest rozbicie jednomyślności, czyli pojawienie się kolejnej osoby w grupie, która będzie mieć odmienne zdanie.

Jakie prezenty dawać?

Istotne jest, aby podarunki i przyjęcie nie przesłoniło duchowego charakteru uroczystości. Należy zachować umiar i rozsądek.

Prezent może być sygnałem, jaki system wartości panuje w danej rodzinie. Natura tego prezentu mówi dziecku, co jest ważne w jego rodzinie.

Komunia to uroczystość religijna, dlatego byłoby dobrze, żeby prezenty miały charakter religijny, na przykład Biblia lub medalik albo książki o charakterze edukacyjnym. Mogą one pomóc dziecku w przeżyciu tego święta.

Ci jednak, co myślą o zakupie czegoś innego, powinni kupować prezent świadomie. Dobrze się zastanowić, co zakup danego prezentu oznacza dla nas samych. Czy chcemy poprzez zakup drogiego prezentu coś dziecku zrekompensować lub udowodnić? Na przykład to, że nie jest gorsze od innych, bo sami mamy taki problem, czując się wewnętrznie niedowartościowani. Ofiarując wtedy drogi prezent, zaspokajamy własne potrzeby z dzieciństwa, używając niejako do tego dzieci. Kupujemy im kosztownego quada, którym dziecko będzie jeździło po osiedlu.

Warto spojrzeć na zakup prezentu pod kątem indywidualności dziecka: jego cech charakteru, pasji i zainteresowań oraz zastosowania.

Pierwsza Komunia Święta to nie tylko ważne wydarzenie w życiu dziecka, ważne jest również dla całej rodziny. Jest to okazja to spotkania z rodziną i wspólnych rozmów. Niestety takie sposobności są dość rzadkie w obecnym czasie. Należałoby więc to wykorzystać do umocnienia więzi.

Ważne jest, żeby do tego ważnego dnia nie było przypisane tylko otrzymywanie prezentów i wystawne przyjęcie, bo dziecko w ogóle nie zrozumie sensu tego wydarzenia. Od właściwego przeżycia tej uroczystości zależy często późniejsze duchowe życie i stosunek do otaczającej rzeczywistości.

Małgorzata Mahler
Autor: Małgorzata Mahler

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku