Menu

Kultura

Król życia

Co trzeba zrobić aby życie znów nabrało kolorów? Być może wyjechać na koniec świata , rzucić pracę lub zmienić partnera. A może wystarczy mocno uderzyć się w głowę? Reżyserski debiut Jerzego Zielińskiego wskazuje, proste rozwiązanie i w lekki sposób ujmuje trudną aktualną polską rzeczywistość.

Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu

Surrealistyczna komedia szwedzkiego reżysera Roya Anderssona z dwoma jego wcześniejszymi filmami „Pieśń z drugiego piętra” oraz „ Do ciebie, człowieku” stanowi dopełnienie trylogii absurdu o byciu człowiekiem. Autor powstrzymuje się od ocen, gdy jego bohaterowie próbują nadać sens banałom, szukając wzniosłości w szarej codzienności, i zdaje się rozkładać ręce wobec głupoty ludzkiej.

Manglehorn

Czy  po  niespełnionej wielkiej miłości można być jeszcze naprawdę szczęśliwym?  I co w tej sytuacji  stanowi  lepszy wybór: znaleźć substytut miłości, by zachować pozory normalności, czy zbudować wokół siebie mur, nie dopuszczając nikogo? Samotność z wyboru czy z przymusu zawsze jednak doskwiera. Bo jak śpiewa Staszek Soyka: „Daleko raj, gdy na człowieka się zamykam”.

Magical Girl - recenzja

Pedro Almodovar powiedział o tym filmie, że jest jednym z najlepszych obrazów hiszpańskiego kina. Docenił grę aktorską, scenariusz i reżyserię Vermuta. Docenił uwikłanie, które dopada bohaterów i z którym musi zmierzyć się widz-obserwator. Ten sam widz w kinie może poczuć się jak psycholog. Magical girl zderza bowiem różne osobowości, zaburzenia, intrygi oraz marzenia.

Onirica

Beznadzieję rzeczywistości człowieka pogrążonego w żałobie, którą trudno sobie wyobrazić, ukazuje reżyser Lech Majewski w swoim najnowszym filmie. Film stanowi próbę oddania stanu umysłu człowieka  po traumatycznych przeżyciach.

Body/Ciało - recenzja

Bez wzniosłości, ocen, punktów kulminacyjnych, przerysowanych, efektownych scen, jak zwykła codzienność toczy się akcja najnowszego filmu Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało”. Nawiązuje do wydarzeń współczesnej Polski, w której od czasu do czasu jakaś tragedia porusza opinię publiczną tylko po to, by zaraz stracić na ważności i nie zmienić absolutnie niczego.

Turysta - recenzja

Kara za niesprostanie roli społecznej, którą mniej lub bardziej świadomie odgrywamy, może być surowa. Od poczucia dyskomfortu, poczucia winy, a nawet lęku, do rozczarowania osób, wobec których role są odgrywane. Zapowiada kłopoty,odtrącenie społeczne i problemy w relacjach, zwłaszcza małżeńskich. Ponadto wiąże się z utratą wizerunku, którego odbudowanie to długotrwały proces mogący trwać latami – jeśli w ogóle będzie możliwe.

Historia brzydoty

Współczesne kanony kultury masowej, stawiające częściej na ilość niż na jakość, mają bezpośrednie przełożenie także w relacjach międzyludzkich. Powierzchowność stała się ważniejsza niż prawdziwe więzi, a ciało i opakowanie zewnętrzne są środkiem do osiągania zamierzonych celów. Poznawanie kogoś, odkrywania uczuć i angażowanie się zdają się stratą czasu, wygodniej wziąć ładnie opakowany towar, a kiedy nie spełni oczekiwań, sięgnąć po następny.

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku