Menu

Ujawnione emocje Paula Ekmana

Emocje do wzięcia

Paul Ekman

Gdziekolwiek poruszasz się w Internecie, gdziekolwiek idziesz ulicami miasta, Twoje uczucia, i wiele więcej, są do wzięcia.

8 mitów na temat kłamania

Paul Ekman

Mit 1. – Wszyscy kłamią

Nie do końca. Nie w sprawach naprawdę ważnych, nie w kłamstwach, które po wykryciu mogą spowodować rozpad związku, utratę zatrudnienia, wolności, dużej sumy pieniędzy lub życia.

Sprawdzam!

Paul Ekman

Gra uległa zmianie, kiedy telewizje transmitują, jak ludzie grają w pokera

Niegdyś nawet słowo nie padło i ta tradycja wciąż odpowiada bardzo wielu ludziom w kwestii umawiania się na grę w pokera. Niezależnie od tego, czy gramy w piwnicy, czy przy błysku fleszy, chodzi o to, żeby odgadnąć blef. Tak twierdzą przynajmniej zwycięzcy Międzynarodowego Turnieju Pokerowego, które odbywa się co roku w Las Vegas. Wpisowe na tę okoliczność wynosi jedyne 15 tysięcy dolarów, ale po dwóch tygodniach intensywnych zmagań zwycięzca wychodzi z milionem.

Przyjemność ogłupiania

Paul Ekman

Chorąży marynarki wojennej John Anthony Walker Jr. skazany na dożywocie za szpiegostwo dla Związku Radzieckiego. New York Times określa go jako najbardziej szkodliwego szpiega wszech czasów, który pomógł sowietom rozszyfrować ponad 200 tysięcy wiadomości. Udało się go złapać wcale nie dzięki wykrywaczowi kłamstw ani dzięki kontrwywiadowi. Jego żona, Barbara, wydała go FBI. Chwalił się pieniędzmi, które zarabiał, ale Barbara była jego ex-małżonką, a Walker zalegał jej z alimentami.

Subtelna prawda

To był ostatni dzień przesłuchań odnośnie głośnej afery Iran-Contras przed komisją kongresu. Porucznik Colonel Oliver North, imponująco umundurowany, bardzo panujący nad sytuacją, słuchał uważnie, kiedy Kongresman Lee Hamilton wychwalał wiele lat oddania Northa w służbie państwu. Potem, zupełnie bez ostrzeżenia, Hamilton powiedział: „Ale niemal doprowadził Pan do upadku prezydenta”.

Winowajcy

Zapytałem ludzi: „Gdybyś był absolutnie pewien, że Twój partner nigdy się nie dowie, czy odważyłbyś się na jednorazowy seks z bardzo atrakcyjną osobą?”. Około połowa mówi, że nie. Nie różnią się jednak niczym od tych, którzy odpowiedzieli „tak”. Niezależnie od tego, czy są żonaci, czy zamężni, ile lat są ze sobą, czy to mężczyźni, czy kobiety. Kiedy więc pytam tych, którzy twierdzą, że by tego nie zrobili, „dlaczego nie?”, odpowiadają, że mieliby zbyt duże poczucie winy.

Obnażone kłamstwa

Nie wszystkie zostają obnażone. „Nie mogę teraz rozmawiać, bo właśnie wychodzę”, „Uwielbiam Twoją nową sukienkę”, „Wspaniały wieczór, dziękuję za zaproszenie”, „Przepraszam, nie mogliśmy znaleźć opiekunki”. Te i wiele innych kłamstw z życia codziennego pozostaje niewykrytych, ponieważ ich odbiorcy chcą być zwodzeni.

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku