Psycholog radzi
O pokorze wobec snu
- Szczegóły
- Utworzono: 13 stycznia 2016
- Daniel Nowakowski
„Człowiek ponad jedną trzecią swojego życia konsumuje w tym irracjonalnym stanie”
Erasmus Darwin
7 rzeczy, z których warto zrezygnować...
- Szczegóły
- Utworzono: 14 lipca 2015
- Aleksandra Dymanus - Gaudyn
... aby poczuć się szczęśliwym. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy szczęście jest tylko mistyfikacją, a sukces iluzją? Czy zastanawiasz się, czy będziesz naprawdę szczęśliwy w swoim życiu?
Absorbująca nuda
- Szczegóły
- Utworzono: 20 października 2014
- Igor Rotberg
Stan znudzenia jest prawdopodobnie znany większości ludziom. Czy zatem jest wpisany w ludzką naturę, czy może raczej wynika z czynników cywilizacyjnych?
Czy w Polsce po studiach nie ma pracy?
- Szczegóły
- Utworzono: 27 sierpnia 2014
- Bartosz Szpakowski
Jak wiadomo, dobra praca i zarobki bardzo często związane są z kierunkiem studiów, który ukończyliśmy. Faktem jest, że specjaliści z zakresu medycyny są postrzegani jako ci, którzy zarabiają najwięcej. Mówi się, że w obecnych czasach z pracą ciężko jest nawet po prawie. Nasuwa się więc jedno pytanie… Czy wszyscy powinniśmy studiować kierunki medyczne, żeby nasze zarobki przewyższały obecne średnie wynagrodzenie w tym kraju? Co z maturzystami, którzy postanowili wybrać kierunki humanistyczne?
Cyfrowe życie psychiczne
- Szczegóły
- Utworzono: 23 lipca 2014
- Igor Rotberg
Nowe technologie niewątpliwie wpływają na ludzkie życie, psychikę, podejmowanie działań, kształtowanie się nawyków. Smartfony, aplikacje, portale społecznościowe zmieniają formy kontaktów społecznych. U młodych ludzi, urodzonych i żyjących w świecie poddanym procesom cyfryzacji, kształtuje się zupełnie nowy sposób odbierania otaczającej ich rzeczywistości.
Poza bezpiecznym portem
- Szczegóły
- Utworzono: 30 kwietnia 2014
- Igor Rotberg
Na psychologiczną przestrzeń bezpieczeństwa składa się na ogół kilka rzeczy. Przede wszystkim są to nasze nawyki, przyzwyczajenia i schematy myślowe, którymi się posługujemy. Wszystko, co umiemy robić, wszystko, co jest dla nas znane, co jesteśmy w stanie wykonać rutynowo, zalicza się do strefy komfortu.
W morzu informacji
- Szczegóły
- Utworzono: 19 marca 2014
- Igor Rotberg
Wprawdzie Michel Foucault twierdził, że wiedza to władza, ale raczej nie przewidywał aż tak dużych zmian, jakie zachodzą we współczesnym świecie. W drugim dziesięcioleciu XXI wieku, w dobie ogólnie dostępnego Internetu, portali społecznościowych, telewizji informacyjnych, natłoku reklam, szerokiego wyboru dóbr materialnych oraz bardzo szybkiego postępu technologicznego, wiedza jest nie tylko synonimem umiejętności organizowania rzeczywistości, ale – z racji jej nadmiaru – staje się bardzo dużym obciążeniem dla ludzkiej psychiki.
Ku zmianie nawyków
- Szczegóły
- Utworzono: 06 lutego 2014
- Igor Rotberg
Arystoteles mówił, że jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy, a doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem. Wiele wieków później Ralph Waldo Emerson, pisarz i filozof, również zwrócił uwagę na nawykowe myślenie, mówiąc, że „jesteśmy tym, o czym przez cały dzień myślimy”. Truizmem jest dziś powiedzenie, że myśli kształtują nasz charakter, jednak pomimo to, mało zwracamy na nie uwagę. Przez lata rozwijają się zatem w nas nawyki, z których części wcale nie jesteśmy zadowoleni, lecz zupełnie nie wiemy, jak się z nimi uporać, jak je zmienić, jak wyrobić bardziej nas zadowalające.
Strona 1 z 4
- Start
- poprz.
- 1
- 2
- 3
- 4
- nast.
- Zakończenie