Menu

Psycholog radzi

O pokorze wobec snu

 „Człowiek ponad jedną trzecią swojego życia konsumuje w tym irracjonalnym stanie”

Erasmus Darwin

7 rzeczy, z których warto zrezygnować...

... aby poczuć się szczęśliwym. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy szczęście jest tylko mistyfikacją, a sukces iluzją? Czy zastanawiasz się, czy będziesz naprawdę szczęśliwy w swoim życiu?

Absorbująca nuda

Stan znudzenia jest prawdopodobnie znany większości ludziom. Czy zatem jest wpisany w ludzką naturę, czy może raczej wynika z czynników cywilizacyjnych?

Czy w Polsce po studiach nie ma pracy?

Jak wiadomo, dobra praca i zarobki bardzo często związane są z kierunkiem studiów, który ukończyliśmy. Faktem jest, że specjaliści z zakresu medycyny są postrzegani jako ci, którzy zarabiają najwięcej. Mówi się, że w obecnych czasach z pracą ciężko jest nawet po prawie. Nasuwa się więc jedno pytanie… Czy wszyscy powinniśmy studiować kierunki medyczne, żeby nasze zarobki przewyższały obecne średnie wynagrodzenie w tym kraju? Co z maturzystami, którzy postanowili wybrać kierunki humanistyczne?

Cyfrowe życie psychiczne

Nowe technologie niewątpliwie wpływają na ludzkie życie, psychikę, podejmowanie działań, kształtowanie się nawyków. Smartfony, aplikacje, portale społecznościowe zmieniają formy kontaktów społecznych. U młodych ludzi, urodzonych i żyjących w świecie poddanym procesom cyfryzacji, kształtuje się zupełnie nowy sposób odbierania otaczającej ich rzeczywistości.

Poza bezpiecznym portem

Na psychologiczną przestrzeń bezpieczeństwa składa się na ogół kilka rzeczy. Przede wszystkim są to nasze nawyki, przyzwyczajenia i schematy myślowe, którymi się posługujemy. Wszystko, co umiemy robić, wszystko, co jest dla nas znane, co jesteśmy w stanie wykonać rutynowo, zalicza się do strefy komfortu.

W morzu informacji

Wprawdzie Michel Foucault twierdził, że wiedza to władza, ale raczej nie przewidywał aż tak dużych zmian, jakie zachodzą we współczesnym świecie. W drugim dziesięcioleciu XXI wieku, w dobie ogólnie dostępnego Internetu, portali społecznościowych, telewizji informacyjnych, natłoku reklam, szerokiego wyboru dóbr materialnych oraz bardzo szybkiego postępu technologicznego, wiedza jest nie tylko synonimem umiejętności organizowania rzeczywistości, ale – z racji jej nadmiaru – staje się bardzo dużym obciążeniem dla ludzkiej psychiki.

Ku zmianie nawyków

Arystoteles mówił, że jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy, a doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem. Wiele wieków później Ralph Waldo Emerson, pisarz i filozof, również zwrócił uwagę na nawykowe myślenie, mówiąc, że „jesteśmy tym, o czym przez cały dzień myślimy”. Truizmem jest dziś powiedzenie, że myśli kształtują nasz charakter, jednak pomimo to, mało zwracamy na nie uwagę. Przez lata rozwijają się zatem w nas nawyki, z których części wcale nie jesteśmy zadowoleni, lecz zupełnie nie wiemy, jak się z nimi uporać, jak je zmienić, jak wyrobić bardziej nas zadowalające.

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku