Menu

Artykuły

Szewcy bez butów

 

Powiem ci ze wstydem, patrząc z dzisiejszej perspektywy, ja i wielu „kandydatów na pomagaczy” byliśmy nieco zarozumiali. Metodologia badań psychologicznych i analiza statystyczna – baza psychologii naukowej – budziły naszą niechęć, a fascynowały niebazujące na badaniach, raczej filozoficzne, wynurzenia psychoanalityków lub psychologów humanistycznych. I uznawaliśmy, że to właśnie jest prawdziwą psychologią.

Uchodźcy w naszych głowach, cz. 1

Gdy w 2015 r. na terenie Unii Europejskiej rozpoczął się kryzys imigracyjny, polski rząd deklarował pomoc dla uchodźców w ramach solidarnego działania krajów wspólnoty. Projekt zakładał rozłożenie wydatków oraz wysiłku organizacyjnego na wszystkie państwa członkowskie. Polska miała uczestniczyć w nim w bardzo niewielkim stopniu – przyjąć około 40 tysięcy ludzi oraz otrzymać z unijnego budżetu pełne finansowe wsparcie na ich utrzymanie.

Gry a psychologia. Część 2 - psychologia twórczości

Kreatywności, przynajmniej w pewnym zakresie, można się nauczyć. Przez wiele lat związki psychologii z twórczością nie były wyraźnie zarysowane. Począwszy od lat 50. XX wieku można zaobserwować stopniowy wzrost zainteresowania tą dziedziną.

Gry a psychologia. Część 1. Psychologia poznawcza

Propagując wykorzystywanie gier w szkołach, dość często spotykam się z podejściem: „My już to robimy”, „To nic nowego – od dawna stosuję domino ortograficzne”, „W świetlicy mamy Eurobiznes”.

Mała-wielka zmiana a miłość

25 czerwca 1967 roku blisko 400 milionów telewidzów na całym świecie obejrzało pierwszą w historii transmisję satelitarną na żywo. Był to dwuipółgodzinny program Our world, eklektyczna mieszanka występów rozmaitych artystów z blisko dwudziestu krajów świata, od śpiewaków operowych i chórów chłopięcych po poganiaczy bydła.

Małe-wielkie kroki, które pozwolą ci wytrwać w dążeniu do celu

W 1919 roku Walt Disney stracił posadę karykaturzysty w gazecie „Kansas City Star”, ponieważ był – jak to ujął redaktor naczelny – „za mało kreatywny”.

8 kroków zwiększających kreatywność

W dzisiejszych czasach kreatywność jest cechą niezwykle pożądaną.

Aleksytymia a dysmorfia mięśniowa w świetle dotychczasowych badań

Aleksytymia rozumiana jest jako niezdolność do identyfikowania, nazywania, rozumienia i wyrażania emocji (Bagby, Parker, Taylor, 1994; Levant, Hall, Williams, Hassan, 2009). Zaburzenie to częściej spotyka mężczyzn (Parker, 2003).

Człowiek – istota racjonalizująca

To emocjonalny pies merda racjonalnym ogonem, a nie odwrotnie – takim mniej więcej stwierdzeniem Jonathan Haidt sprawił, że odzyskałem wiarę we własny rozum czy też naukową intuicję.

W okowach horoskopów

Wraz z przełomem roku ludźmi zaczynają targać różnego rodzaju rozterki egzystencjalne. Strach przed niewiadomym oraz nowe nadzieje powodują lawinę pytań, na które brak odpowiedzi. Co tym razem zgotuje nam los? Czy dostanę awans w pracy? Czy spotkam w tym roku „tego jedynego”? Czy ten rok będzie lepszy od poprzedniego?

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku