Menu

Ze świata neuronauki Antonio Damasio

W stronę neuroekonomii

Z pewnością w połowie lat 90. ubiegłego stulecia termin neuroekonomia nie istniał. Nie było bowiem żadnego pola badawczego, które związane byłoby z neurologicznymi zachowaniami ekonomicznymi. Aczkolwiek fundamentalne fakty, które dotyczą neurobiologicznego podłoża podejmowania decyzji, były już wówczas do pewnego stopnia znane, główne hipotezy i założenia wisiały w powietrzu i wszystko wskazywało na to, że nowy kierunek za chwilę zostanie obrany. Jednak, jak to mawiają – do tańca trzeba dwojga, toteż i w tym przypadku nie rozpoczęłoby się, gdyby nie mariaż ekonomii behawioralnej oraz neuronauki.

Czy zachowania moralne należą do rozumu?

I tak, i nie. Moja odpowiedź to mocne „tak”, ponieważ zachowania, które możemy określić jako prawdziwie moralne, są uzależnione od rozumu na pewnym poziomie procesu, który prowadzi do ich wyzwolenia. Ale jednocześnie moja odpowiedź to także „nie”, gdyż z chwili na chwilę wyzwolenie konkretnych zachowań – tak moralnych, jak i wszelkich innych, niekoniecznie jest pod kontrolą rozumu, nawet jeśli ten ma swój udział w całym procesie i przyczynia się do wzmocnienia kontroli systemu wyzwalającego. Moją odpowiedzią będzie nawet mocniejsze „nie”, jeśli pytanie implikuje, że moralne zachowanie zostało wynalezione przez rozum i uformowało się na podstawie nabywania wiedzy i rozwoju logiki.

Świadomi świadomości

Idziesz do pracy naburmuszony, marudny i podirytowany. Kiedy Twoi koledzy i koleżanki rzucają na Ciebie spojrzenia, które wskazują, jakoby byli zaskoczeni Twoim nastrojem, przepraszasz i tłumaczysz, że dzisiaj nie jesteś sobą. Co masz na myśli, kiedy to mówisz?

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku