Nie poradzę sobie sama, czyli słów kilka o zależności
- Szczegóły
- Utworzono: 19 września 2014
- Katarzyna Maruszewska
Czy potrzebujesz nieustannej opieki? Czy kurczowo trzymasz się innych, kłótnie wytrącają cię z równowagi, wywołując obawy, że zostaniesz sama? Groźba porzucenia wydaje ci się tak przerażającą wizją, że jesteś w stanie godzić się na wiele, zgadzasz się z innymi osobami, nawet jeśli wydają ci się, że nie mają racji?
Osoby zależne tracą bardzo dużo energii na działania, które pozwolą im osiągnąć pewność, że ktoś zawsze przy nich będzie. Pozorne bezpieczeństwo, jakie otrzymują, będąc w relacji, powodują, że często płacą wysoką cenę za jej utrzymanie. Akceptacja krzywdy, złego traktowania związane są z silną potrzebą obecności drugiej osoby. Podporządkowanie się w relacji miłosnych, przyjacielskich, rodzinnych doprowadza do doświadczania silnego gniewu, który często tłumią w sobie lub wyrażają w sposób jawny na innych, zastępczych obiektach.
Podobają ci się partnerzy, którzy wzmacniają twoją zależność. Pociągają cie partnerzy silni i kontrolujący, jesteś zachwycona, kiedy podejmują wszelkie decyzje za ciebie, czujesz się przy nich jak dziecko, które wreszcie znalazło swojego opiekuna.
Masz trudności w poleganiu na własnym zdaniu. Jesteś niezdecydowana, setki razy dopytujesz się, czy podjęta decyzja była słuszna. Nie wierzysz, że twój osąd może być prawidłowy. Wszelkie zmiany wywołują w tobie ogromny lęk, często właśnie wtedy musisz polegać na własnych decyzjach, którym nie ufasz. Podporządkowujesz się swoim przekonaniom związanym z zależnością w sytuacji, gdy ktoś wykonuje zadanie za ciebie. Wzmacniasz tym samym swoje przekonania o własnej bezradności.
Gdy masz wykonać zadanie, które twoim zdaniem jest zbyt trudne – uciekasz.
Rys osobowości zależnej znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, duże znaczenie ma czynnik kulturowy i nadawanie określonych ról społecznych. Osoby zależne wywodzą się z rodzin o dużym stopniu kontroli, niewielki nacisk kładzie się na autonomię i indywidualne funkcjonowanie.
Jeśli w powyższym opisie odnajdujesz siebie, oto kilka wskazówek do zmiany twojej zależności:
- Unikaj silnych i kontrolujących partnerów. Daj szansę relacji opartej na równowadze
- Pomyśl o swoim dzieciństwie, znajdź odpowiedź, skąd wzięło się w tobie to zależne dziecko
- Przeanalizuj przeszłe relacje. Pomyśl o konsekwencjach, jakich doświadczyłaś, będąc w relacjach zależnościowych
- Staraj się stopniowo zmagać z codziennymi wyzwaniami. Odkryj wartość w samodzielnych próbach radzenia sobie z obowiązkami.
- Pochwal siebie za każdy samodzielny krok