Menu

Zabawa - poważna sprawa

Zadano mi ostatnio pytanie: „dlaczego trudne tematy bywają trudne?”. Moja odpowiedź była bardzo prosta - dlatego że mało się o nich mówi, stanowczo za mało!

Wstyd, wątpliwość, ból, rozczarowanie... Nie rozmawiając o sprawach przykrych, o wydarzeniach traumatycznych, tworzymy coraz większe bariery, które w końcowej sekwencji zamykają nasze usta naprawdę.

Problem molestowania seksualnego dotyczy głównie kobiet. Często czytamy w mediach o kolejnych osobach, które przyznały się do bycia molestowanym, bądź o kolejnych wydarzeniach przepełnionych agresją seksualną. Tydzień temu usłyszałam zdanie, które ścięło mnie z nóg. Mijałam grupkę rozbawionych po pachy mężczyzn i jeden z nich wypowiedział takie zdanie: „(...) może tego nie chciała, ale przecież teraz molestowanie jest w modzie”. Naprawdę?! Nie ma gorszego bólu emocjonalnego niż jakiekolwiek wymuszone stosunki seksualne!

Nadużycie seksualne to niechciane przez Ciebie i podjęte w Twoim kierunku zachowania seksualne. Jest to także oczekiwanie od Ciebie korzyści seksualnych werbalnych, jak i fizycznych, w pracy lub w szkole.

Przemoc to wszystkie nieprzypadkowe akty godzące w osobistą wolność jednostki lub przyczyniające się do fizycznej lub psychicznej szkody osoby, wykraczające poza społeczne zasady wzajemnych relacji.

oraz pojęcie zgwałcenia w Kodeksie Karnym:

O przestępstwie zgwałcenia w typie podstawowym mowa jest w art. 197 § 1 Kodeksu karnego, który penalizuje doprowadzenie przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem drugiej osoby do obcowania płciowego. Art. 197 § 2 K.k. określa drugą postać zgwałcenia, polegającą na doprowadzeniu przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem do poddania się lub wykonania innej czynności seksualnej. Typy kwalifikowane zgwałcenia tworzą art. 197 § 3 (zgwałcenie zbiorowe, zgwałcenie małoletniego poniżej lat 15 i zgwałcenie kazirodcze) i art. 197 § 4 K.k. (zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem).

Sceny erotyczne odgrywające się w wyobraźni mają swoją moc i mogą być odgrywane realnie, dając efekt uporczywego utrzymywania się dewiacyjnych form zachowań seksualnych.

Osoby dokonujące agresji seksualnej zazwyczaj mają deficyty emocjonalne, które w żaden sposób nie ułatwiają zbliżenia emocjonalnego do drugiego człowieka. Stanowi to źródło potrzeby posiadania mocy i władzy nad innym człowiekiem.

O krok za daleko

Na widok pięknej kobiety wielu mężczyzn traci głowę. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby pamiętali o granicach słowno-gestowych. Niestety dość często zapominają o moralnych zasadach i kulturze osobistej. Czy tak ciężko zrozumieć, że człowiek to coś więcej niż ciało?

My natomiast, drogie Panie, zamiast się „głupkowato” uśmiechać i zapraszać niewinnie do gry, może zaczniemy wreszcie prawidłowo reagować. Również poprzez postawy wstydu, lęku i milczenia sprawcy wszelkich nadużyć czy przestępstw czują się bezkarni i wolni w swych poczynaniach, a co dalej za tym idzie, myślą, że mają przyzwolenie na dokonywanie kolejnych (często gorszych, fizycznych) wykroczeń.

Wierzę, że przełamywanie milczenia jest bardzo ciężkie i kosztuje ofiarę wielki, psychiczny wysiłek. Jednak jeśli zdoła pokonać swoje bariery i przeciwstawi się, wtedy zdziała wiele dobrego nie tylko dla siebie, ale również dla innych.

Nie zapominajmy, że bycie atrakcyjnym nie jest niczym złym. Nikt nie ma prawa Cię poniżać i oskarżać za budzenie w mężczyznach fantazji seksualnych. Pamiętaj, mężczyzna jest wzrokowcem i ocenia to, co widzi. Natomiast jeśli słyszysz „komplementy nie na miejscu”, składanie gratyfikacji za usługi seksualne czy inne dwuznaczne zachowania - zacznij reagować! Często bywa tak, że początkowo niewinny flirt może zabrnąć dalej, niż sama byś tego chciała. Nie dawaj zielonego światła i pamiętaj, że w takiej „grze” przegrana może boleć przez całe życie.

Na podstawie:

  • Majewska E., Wołosik A. (2011). Napastowanie seksualne. Głupia zabawa czy poważna sprawa? Warszawa: Difin

Aleksandra Dymanus
Autor: Aleksandra Dymanus
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku