Menu

Aktywny rodzic to aktywne dziecko

Dzieci są bardziej aktywne fizycznie i mniej czasu spędzają przed telewizorem czy komputerem, jeśli ich rodzice uprawiają sporty zespołowe - wynika z badań, o których informuje pismo "Health Psychology".

Naukowcy z Baylor College of Medicine i Uniwersytetu Duke'a przeanalizowali grupę 681 rodziców i 433 dzieci z 12 szkół w Houston. Zaobserwowano, że rodzice bardziej aktywnych dzieci sami uprawiają sport i starają się zachęcać do niego potomstwo. Co ciekawe, poziom aktywności dziewczynek był większy tylko wtedy, gdy rodzice preferowali sporty zespołowe, podczas gdy w przypadku chłopców nie miało większego znaczenia, czy był to sport zespołowy, czy też indywidualny.

"Różnice te są związane z nastawieniem rodziców do różnych rodzajów wysiłku. Chłopców częściej niż dziewczynki zachęca się do niektórych sportów i cięższych prac domowych. W świadomości rodziców wciąż jeszcze pokutują pewne stereotypy" - mówi autorka badań dr Cheryl Braselton Anderson.

Zauważono też pewne różnice w obrębie grup etnicznych. Latynoamerykanie nie kładli dużego nacisku na cięższe prace domowe, bez względu na płeć dziecka, a do sportu zachęcali jedynie synów. Dzieci Afroamerykanów z kolei oglądały najwięcej telewizji. Jak twierdzą badacze, częściej zachęcane są do sportu dziewczynki z rodzin wielodzietnych.

PAP - Nauka w Polsce

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku