Menu

Zaczynaj z wizją końca

Czy zacząłeś kiedykolwiek jakiś projekt bez określenia, jaki ma być jego skutek? Każde działanie, nieważne, czy służbowe czy prywatne, powinniśmy zacząć od kreślenia celu!

Nawyk „zaczynaj z wizją końca” to prawdziwy test sposobu Twojego życia, Twojego „ja”. Nie tylko uczy procesu wyklarowania celu, ale określenia planu, ustanowienia ładu i harmonii oraz misji i wizji. Nie korzystaj z utartych ścieżek, nie podążaj za tłumem, bo cel tej drogi może Cię rozczarować i będziesz tylko narzekał, jak fatalny był to pomysł. Stwórz własną rzeczywistość! Dowiedz się, dlaczego warto do tego stosować ten nawyk!

Językiem programistów oznacza to „napisz program”. Nie korzystaj z czyjejś pracy, która nie odpowiada Twoim potrzebom czy wartościom. Sam napisz program, sam podejmij decyzję. Kieruj swoim życiem, twórz własną jego wizję. To program, który musisz napisać dla siebie!

Przejmij kontrolę nad własnym życiem, rodziną, pracą. Wszystko to zasadza się na wyjątkowości Twojego życia. To Ty kształtujesz swój system wartości. Nawyk ”zaczynaj z wizją końca”, według jego odkrywcy - dra Stephena Coveya, opiera się na potrzebie kierowania własnymi poczynaniami, dążeniu do celu, kreowaniu rzeczywistości. Całkowitym przeciwieństwem tego nawyku - jest brak kreowania rzeczywistości, niewybieganie myślami w przyszłość. Pozwalanie, by życie toczyło się własnym rytmem. Swoiste dryfowanie bez żadnego konkretnego celu. Rozpoczynanie działania bez wizji jego rezultatu.

Interesujące w życiu jest to, że wszystko tworzy się dwa razy. Zawsze. Pierwszy proces tworzenia odbywa się w naszym umyśle, jest procesem mentalnym. Drugi to tworzenie fizyczne. Dom, biuro czy samochód, w którym teraz siedzisz, zostały zaprojektowane w ludzkim umyśle. Dopiero później zostały stworzone w rzeczywistości. Jak mówi mądre porzekadło cieśli: mierz dwa razy, tnij raz. Innymi słowy: musisz mieć pewność, że plan, który stworzyłeś w umyśle, jest tym, czego chcesz, i że wszystko dokładnie przemyślałeś.

Rozpoczynanie pracy z wizją jej końca to najważniejsza decyzja, ale musisz doskonale wiedzieć, dlaczego ją podejmujesz. Każda następna decyzja, mała czy duża, będzie wynikać z tej pierwszej.

Odpowiedz sobie na pytania:
►Jakimi wartościami chcesz kierować się w życiu?
►Na jakich wartościach chcesz budować swoją rodzinę, swoje przedsiębiorstwo?

To Ty decydujesz, co w Twoim życiu jest najistotniejsze. To naprawdę fundamentalna zasada, byś zawsze miał cel w życiu. Dzięki temu nie będziesz popełniać błędów wspinania się nie na ten szczyt, na który chciałbyś wejść.

W przekonaniu Coveya najcenniejszym działaniem w ramach nawyku „zaczynaj z wizją końca” jest stworzenie na własne potrzeby Deklaracji Misji Życiowej - deklaracji Twojego przeznaczenia w życiu, określenie sensu istnienia i tego, co oferujesz światu.

Powinna ona zawierać Twoje najważniejsze działania, ogólny cel, określać wartości oraz przede wszystkim budować ramę dla podejmowania decyzji, które są w zgodzie z Tobą.

Sprawdź, co na temat nawyku „zaczynajz wizją końca” i Misji Życiowej ma do powiedzenia sam dr Stephen Covey►

 Więcej drogowskazów znajdziesz - dołączając do Społeczności Ludzi Skutecznych: www.spolecznosc.franklincovey.pl

FranklinCovey

Autor: Agnieszka Złotek, FranklinCovey

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku