Menu

Borderline. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach - recenzja

Jazda kolejką górską z pewnością bywa ekscytująca. Doświadczenie wspaniałych, przyprawiających o zawroty głowy wysokości miesza się na przemian z dramatycznymi spadami, ostrymi zakrętami i gwałtownym hamowaniem. Człowiek wówczas przeżywa skrajne emocje; od ekscytacji, przez lęk, na zmęczeniu skończywszy. Podobnie może wyglądać życie z osobą dotkniętą zaburzeniem osobowości typu borderline.

Coraz częściej usłyszeć można, iż borderline to osobowość naszych czasów. O ile trudno się z tym zgodzić, nie pogłębiwszy wcześniej statystycznej wiedzy z tego obszaru, o tyle faktem jest, że zaburzenie to znane jest od niedawna i wciąż budzi żywe zainteresowanie. Kiedy w latach dziewięćdziesiątych Randi Kreger zainteresowała się sytuacją rodziców czy partnerów życiowych osób dotkniętych borderline, znalazła zaledwie kilka pozycji temat sytuacji rodzin jednostek dotkniętych tym zaburzeniem. Wszystkie inne dedykowane były osobom dotkniętym borderline, genezą zaburzenia oraz możliwościom terapii i leczenia. Świadomość wpływu jednostki dotkniętej borderline na najbliższe otoczenie oraz nieprzewidywalność jej działań skłoniły Randi Kreger do założenia internetowej grupy wsparcia Welcome to Oz oraz publikacji serii książek skierowanych do rodzin osób z borderline. Jedną ze wspomnianych pozycji stanowi Borderline. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach, którą autorka napisała we współpracy z Paulem T. Masonem.

Na pograniczu...

Książka przybliża istotę borderline, wskazując na typowe zachowania i cechy osób dotkniętych wspomnianym zaburzeniem, takie jak odczuwanie skrajnych emocji, impulsywność, nieufność czy niekontrolowane napady złości i gniewu. Jednostki o osobowości typu borderline często idealizują swoich partnerów, szybko angażują się w związek i są bardzo oddane, nie trwa to jednak długo, a powodów do zmiany nastroju może być tyle, co gwiazd na niebie. To, co jest przewidywalne dla osób z borderline, to ich nieprzewidywalność. Dlatego życie z nimi może być zarówno ekscytujące, co wyczerpujące i trudne.

Nie wchłaniaj, odzwierciedlaj

„Jest jakiś problem. Ale nie z mojej winy. A więc to musi być twój problem”.

To tylko jeden ze sposobów myślenia charakterystyczny dla borderline. Zaprzeczanie, brak granic oraz nieumiejętność integracji informacji zarówno na swój, jak i cudzy temat, mogą być źródłem cierpienia dla jednostek z pogranicza oraz przede wszystkim dla ich rodzin.

Autorzy książki przedstawiają szereg strategii i narzędzi pomagających radzić sobie w procesie komunikacji z osobą dotkniętą zaburzeniem borderline. Jednym z takich narzędzi jest opracowany przez Marshe M. Linehan styl komunikacji DROGI, wskazujący na istotę wyjaśnienia, wyrażenia, zaznaczenia i wzmocnienia. Ten styl komunikacji zachęca do realnego, subiektywnego opisu sytuacji, pozbawionego oceny oraz wyjaśnienia. Zdaniem autorów, w kontakcie z osobą dotkniętą borderline lepiej jest odzwierciedlać, niż chłonąć. Strategia odzwierciedlania bowiem w znacznym stopniu ułatwia proces komunikacji.

Kontrola nad własnym życiem warunkiem zdrowej, pełnej miłości relacji

Dzięki książce „Borderline. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach” Czytelnik ma szansę nie tylko zrozumieć istotę zaburzenia osobowości, ale też nauczyć się, w jaki sposób wyznaczać granicę i komunikować się z osobą dotkniętą borderline, bez szkody dla siebie samego. Książka wzbogacona o osobiste wypowiedzi jednostek cierpiących na borderline oraz wypowiedzi ich rodzin, nabiera bardzo realnego i wartościowego wymiaru. Stanowi źródło fachowej wiedzy dotyczącej zaburzenia, wyposaża w umiejętności pomagające w życiu codziennym oraz stanowi źródło wsparcia, pokazując, iż borderline wywraca życie do góry nogami wielu ludziom na całym świecie.

Czasem bowiem „Osoba z borderline się nie zmienia. Za to zmienia się jej partner”.

Pozycja ta może być wartościowym źródłem wiedzy i wsparcia dla wszystkich tych, którzy żyją w bliskiej relacji z osobą odczuwającą naprzemiennie skrajne emocje lub interesują się tym typem osobowości.

Paul T. Mason, Randi Kreger- Borderline. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach.

Kamila Pasek
Autor: Kamila Pasek
Redaktor informacyjna
Psycholog społeczny, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, bloger. W kręgu jej zainteresowań naukowych związanych z psychologią znajduje się seksualność człowieka, psychologia społeczna, psychologia pracy oraz psychologia motywacji, zaś swoimi zainteresowaniami pozanaukowymi dzieli się na blogu: http://spryciara.crazylife.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku