Menu

Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje

Niezależnie od tego, jak bardzo byśmy chcieli zapobiec starości, faktem jest, że wszyscy nieuchronnie zmierzamy w jej kierunku. Wraz ze zmianami naszego ciała zmienia się również nasz mózg – jego masa oraz objętość spadają o 2% na każde 10 lat, komory powiększają się, bruzdy stają się wyraźniejsze, słabnie przepływ krwi, a tym samym dotlenienie, zmniejsza się gęstość synaps. Starość, która kiedyś kojarzyła się z autorytetem, dzisiaj wzbudza lęk i obawy związane z niedołężnością fizyczną i umysłową oraz izolacją społeczną.

Czy jednak starości trzeba się bać? Amerykański neuropsycholog łotewskiego pochodzenia Elkhonon Goldberg dowodzi, że pomimo strukturalnych oraz funkcjonalnych zmian zachodzących w mózgu starsi ludzie zyskują zdolności niewystępujące na wcześniejszych etapach. Umysł człowieka wraz z wiekiem nabywa umiejętności dostrzegania trudnych do uchwycenia zależności, stawiania trafnych sądów na podstawie ograniczonej liczby przesłanek, rozumienia problemów na głębszym poziomie. Mądrość, definiowana niekiedy również jako wiedza ekspercka, to niekwestionowana zaleta podeszłego wieku.

Książka w przyjemny, przystępny, a czasami nawet humorystyczny sposób prezentuje wiedzę z zakresu neuropsychologii starzenia się. Pokazuje relacje pomiędzy procesami poznawczymi a zmianami zachodzącymi w mózgu, wskazuje, że pomimo tych zmian umysł człowieka rośnie w siłę, nabywa nowych jakościowo cech. Przedstawiane tezy objaśniane są za pomocą historii z życia autora oraz wielu innych osobistości świata nauki, sztuki czy polityki. Jest to książka, która napawa optymizmem i podziwem dla ludzkiego umysłu. Redefiniuje pojęcie starości i skłania do refleksji nad tym, że każdy etap naszego życia wiąże się z pewnymi wartościami. W przypadku starości można mówić o cnocie mądrości. Polecam tę pozycję wszystkim osobom zainteresowanym neuropsychologią, psychologią starzenia się oraz wszystkim amatorom literatury łączącej w sobie wiedzę naukową z przystępną i humorystyczną narracją.

Katarzyna Sanna
Autor: Katarzyna SannaStrona www: http://www.pracowniawsparcia.pl/
W 2012 roku otrzymała stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe związane są z psychologią poznawczą, psychologią społeczną, psychologią pozytywną seksuologią oraz psychologia zdrowia. Obecnie realizuje badania naukowe związane z psychoonkologią w ramach studiów doktoranckich. Pracę naukową łączy z prowadzeniem własnego gabinetu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku