Komunikacja w grupach
- Szczegóły
- Utworzono: 25 kwietnia 2008
- Maciej Chabowski

Katherine Adams i Gloria J. Galanes są autorkami świeżo wydanego przez PWN podręcznika „Komunikacja w grupach”. Tytuł tej pozycji może być nieco mylący. Autorki dokonują w niej bowiem nie tylko wnikliwej analizy problematyki komunikacji w małych grupach społecznych, ale poruszają także szereg innych zagadnień związanych z procesami i dynamiką grup w ogóle.
Książka składa się z czterech części. W pierwszej przekazane zostały podstawowe informacje dotyczące funkcjonowania grup. Zaprezentowano w niej wnikliwą charakterystykę małych grup społecznych wraz z wyjaśnieniem najważniejszych dla zagadnienia terminów. Część druga daje podstawy do zrozumienia reguł komunikacji w grupach. Autorki opisują w niej specyfikę komunikatów werbalnych i niewerbalnych. Odnoszą się także do problematyki kreatywności w małych grupach oraz do procesu rozwiązywania przez nie problemów. W części trzeciej Adams i Galanes skupiają się na procesach, przez które przechodzi grupa oraz na metodach zwiększających wydajność pracy. Część czwarta zawiera natomiast informacje dotyczące wystąpień publicznych, które stanowią niekiedy punkt kulminacyjny pracy zespołowej.
Niewątpliwą zaletą tej książki jest jej praktyczny charakter. Wyraża się on w optymalnej ilości podstaw teoretycznych, prostym języku i przejrzystym układzie treści. Całość wzbogacona została licznymi ilustracjami i modelami ułatwiającymi przyswojenie prezentowanych zagadnień teoretycznych. Oprócz zaprezentowania najważniejszych zagadnień związanych z tematem książki, Adams i Galanes proponują konkretne ćwiczenia przydatne w pracy z grupami. Czytelnik znajdzie w niej także zestaw narzędzi przydatnych w obserwacji i diagnozowaniu funkcjonowania zespołów.
Na koniec pozwolę sobie na osobistą refleksję praktyka. Książka wciągnęła mnie i wzbogaciła moją wiedzę nie zaśmiecając mi umysłu zbędnymi rozważaniami i mało praktycznymi twierdzeniami. Mało tego, podręcznik ten może zastąpić nie jedno szkolenie poświęcone efektywnemu zarządzaniu zespołami. Kończąc „Komunikację w grupach” miałem poczucie satysfakcji, że dowiedziałem się kilku istotnych rzeczy, które warto będzie wykorzystać w swojej codziennej pracy z zespołami. Adams i Galanes udowodniły, że adaptowanie naukowej wiedzy psychologicznej do potrzeb praktyków jest możliwe. Pozostaje liczyć, że w ślad za nimi pójdą także polscy autorzy.
K. Adams, G. Galanes - Komunikacja w grupach - Zobacz na stronach wydawnictwa PWN