Menu

W jaki sposób i dlaczego psychologia jest ważna w naszym życiu

Philip Zimbardo

Jestem dumny z faktu bycia psychologiem. Odkąd w 2002 roku zostałem prezydentem American Psychological Association, jednym z moich celów stało się szerzenie tej dumy pośród moich kolegów, jak również wszystkich studentów psychologii.

Przede wszystkim wszyscy możemy być dumni z tego, jaki wkład zdołaliśmy wnieść we wzbogacenie sposobu myślenia społeczeństwa o ludzkiej kondycji. Jestem również dumny z faktu, że nasze naukowe podejście w zrozumieniu zachowania jednostek doprowadziło do stworzenia zasad oraz poprawy procedur działania w naszym społeczeństwie. Zawsze byliśmy jednymi z najbardziej czujnych i szczerych zwolenników używania naukowych metod w celu wnoszenia wiarygodnych dowodów dotyczących wielu zagadnień (Campbell, 1969). Podejmując jakiekolwiek działania lub wprowadzając nowe zasady, psychologowie nalegali, aby podnieść rangę pytania „ale czy to naprawdę działa?” oraz wykorzystywania metod ewaluacyjnych i meta-analiz pomagających podjąć decyzje. Psychologowie wzorowali swoją metodę redukcji błędów na zaawansowanych konkluzjach opartych na zachowaniu człowieka, poprzez losowe zadania, testy podwójnie ślepej próby oraz wrażliwości na odchylenia prezentowane w niekontrolowanych obserwacjach oraz procedurach badawczych. Przez naszą świadomość oraz znajomość zasad wielu z nas było również liderami w promowaniu różnych innowacji w edukacji na gruncie: uwagi, uczenia się, pamięci, różnic indywidualnych i zachowań grup. Dodatkowo jestem dumny z naszych dyscyplin poświęconych łagodzeniu wszystkich form ludzkiego cierpienia poprzez efektywną interwencję terapeutyczną oraz promowanie strategii prewencyjnych i odpowiednich zmian środowiska. Jako psycholodzy powinniśmy być również zadowoleni z faktu, że nasze odkrycia, badania, teorie i metody służą do wywierania wpływu na działania zarówno jednostek, jak i całego społeczeństwa.

psychologymatters.org

Najlepszą podstawą dla takiej dumy w psychologii mogłoby stanowić nowo opracowane kompendium, które pokazuje społeczeństwu to, co zrobiliśmy i robimy, aby poprawić jakość życia. Chciałbym, aby było ono dostępne w prostym i przystępnym, zindeksowanym źródle, liście badań i teorii, które zostały przełożone na ich znaczenie w praktyce. Taki zasób mógłby wskazywać, jak każda z pozycji znajduje zastosowanie w różnych sektorach: szkołach, klinikach, szpitalach, biznesie, usługach społecznych i prawnych oraz agencjach rządowych. Mogłoby ono potwierdzić fakt, że poprzez te konkretne przykłady odpowiednich zastosowań psychologia stanowi znaczącą różnicę w naszym życiu. Najlepiej by było, gdyby kompendium wskazywało, jak wkład psychologii jest w stanie ratować życia, ograniczać lub unikać cierpienia, oszczędzać i zarabiać pieniądze, ulepszać cele edukacyjne, poprawiać bezpieczeństwo, promować sprawiedliwość i uczciwość, pomagać organizacjom działać skuteczniej, i więcej. Projektując to kompendium jako internetowy plik z otwartym dostępem, mogłoby ono być stale aktualizowane, modyfikowane i rozwijane jako obiecujące badanie spełniające kryterium dopuszczalności, stanowiące istotną, praktyczną różnicę.

Starania mające na celu opracowanie kompendium rozpocząłem z pomocą dyrektora nauki APA, poprzez wysłanie zapytań mailingowych do członków APA oraz poprzez wnioski w magazynie Monitor on Psychology oraz stronie internetowej www.apa.org. Początkowy zestaw elementów został sprawdzony niezależnie przez Len Mitnick (dawniej Narodowym Instytutem Zdrowia Psychicznego) oraz ze mną. Zespół zadaniowy najwyższej jakości specjalistów, składający się z redaktorów czasopism, autorów podręczników oraz starszych naukowców został utworzony w celu finalnego sprawdzenia tychże elementów, do pomocy przy ich przeglądaniu, a później pracy przy poszerzaniu bazy.

Ponieważ kompendium oferuje możliwość ukazania publice atrakcyjnej, inteligentnej twarzy psychologii, końcowe projekty zostały zredagowane lub przepisane przez pisarzy naukowych APA’s Public Communication’s office, umiejętnie kierowanych przez Rhea Farberman. Idealnie by było, gdyby materiały ukazały się w wolnym od żargonu, dobrze czytającym się tekście, dla osób niezwiązanych z psychologią, jak i dla kolegów profesjonalistów z branży. Dodatkowo bylibyśmy w stanie poszerzyć wartość tej strony, jeżeli poszczególne przedmioty skategoryzowane zostałyby w wiele ogólnych domen tematycznych, które łatwo byłoby przeszukać za pomocą słów kluczowych lub fraz, dodając obszerny słownik terminów psychologicznych, historyczny harmonogram najważniejszych wydarzeń psychologicznych oraz ich uczestników oraz podstawowe informacje „jak być mądrzejszym konsumentem badań naukowych”. Zawrzemy również inne rozszerzenia oparte o odpowiednie informacje zwrotne od kolegów oraz publiczności, której służymy.

Kryteria włączenia każdej nadesłanej pracy powinny:

  1. zostać zaprezentowane w sposób wystarczająco szczegółowy, aby umożliwić niezależną ocenę

  2. zawierać dowody efektów istotnych statystycznie uzyskanych w badaniu

  3. mieć załączony raport wniosków lub rozszerzenie z potwierdzeniem badań, metodologii lub torii w specyficznej, powiązanej dziedzinie

  4. posiadać dowody dotyczące tego, gdzie i jak badanie dokonało znaczących różnic, np. nowy cytat prawny, polityka, znormalizowana procedura lub system operacyjny, u którego podstaw leżą przedstawione artykuły. Przedmioty, które mogą znaleźć zastosowanie w przyszłości (ponieważ były zbyt nowe, aby być przedmiotem jakiegokolwiek wyniku oceny efektywności), będą zawarte w pliku „poczekaj-i-wróć-później”. Powinienem wspomnieć na marginesie, że wiele z przesłanych artykułów opisanych jako ciekawe, w tym kilka klasycznych opracowań, nigdy nie spotkało się z testem społecznej przydatności.

W tej pierwszej fazie naszych działań otrzymuję opinię zwrotną czytelników American Psychologist oraz serdecznie zapraszam was do dodania swojego głosu do tego kompendium. Zasięg tych wstępnych działań, mam nadzieję, będzie przedłużony przez posłużenie tego kompendium jako modelu stowarzyszeń psychologicznych w krajach na całym świecie , przyczyniając się do globalnego znaczenia psychologii.

Proszę odwiedź nas:

www.psychologymatters.org

Autor: Philip Zimbardo

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku