Menu

Konflikty powiedzą Ci, jak jest między Wami

Czy potrafimy w małżeństwie odczytywać swoje emocje podczas kłótni? Zgodnie z wynikami badania z Baylor University – tak. I idzie nam to całkiem dobrze. Jednak jeśli małżonek jest wściekły, może nam to przynieść więcej informacji na temat ogólnej atmosfery w związku, niż o uczuciach partnera w danym momencie konfliktu.

Co więcej, jeśli partner jest zły, często nie dostrzegamy faktu, że może być również smutny. Ludzie najczęściej wyrażają swój gniew nie w momencie, w którym są najbardziej źli, ale raczej w sytuacjach, kiedy w małżeństwie panuje złość już przez jakiś czas. Oznacza to, że jeśli para wprowadzi się w klimat złości i gniewu, raczej kontynuuje wyrażanie tych negatywnych emocji niezależnie od tego, jak się naprawdę w danym momencie czuje. Jest to pułapka, z której trudno się wydostać. Często powodem takich sprzeczek są teściowie, obowiązki domowe, pieniądze, uczuciowość czy czas spędzany przed komputerem.

Badanie oparto o dane uzyskane od 83 małżeństw, zarówno z samoopisów, jak i obserwacji i ocen zachowania przez asystentów badacza, którzy otrzymali zgodę od par na nagrywanie ich przez lustro weneckie. Pary zostały poproszone o wybór dwóch źródeł konfliktu i porozmawiania o nich ze sobą. Jeden z obszarów wybierała żona, drugi – mąż. Ponadto, byli poproszeni o ocenę emocji swoich i swojego partnera przed i po dyskusji.

Keith Sandford, autor badania, odkrył, że kiedy ludzie wyrażają złość, często czują się też smutni. Jednak podczas gdy partner z łatwością i szybko rozpozna emocje gniewu, często będzie mieć problem, żeby zauważyć również smutek. Inne badania pokazują, że ekspresja smutku podczas konfliktu czasami sprawia, że partnerzy zbliżają się do siebie i potencjalnie może sprawić, że przełamie ona klimat gniewu. Warto zatem pamiętać, że czasem korzystne jest wyrażanie smutku podczas konfliktu, jednak uczucia smutku są dostrzegane najczęściej wtedy, gdy nie wyrażamy jednocześnie złości.

Wewnętrzna wiedza o drugiej osobie powinna ułatwiać zrozumienie małżonka. Jednak jedynymi momentami, kiedy pary czyniły istotny użytek z tej wiedzy, aby rozróżnić emocje, były sytuacje, w których interpretowały emocje miękkie w konkretnych wydarzeniach, takie jak smutek czy rozczarowanie. Co ważne, kobiety wyrażały miękkie emocje częściej, ale nie były wcale lepsze w postrzeganiu jakichkolwiek emocji.

Źródłem wielu ciekawych informacji może być strona internetowa www.pairbuilder.com.

Keith Sanford. The Communication of Emotion During Conflict in Married Couples.. Journal of Family Psychology, 2012;

Agnieszka Potrzuska
Autor: Agnieszka Potrzuska
Ukończyłam psychologię o specjalizacji psychologia organizacji i zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje mnie przede wszystkim tematyka obejmująca obszary psychologii pracy, zarządzania i ekonomii, jak również zagadnienia bliskie ergonomii. Swoją wiedzę z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi pogłębiam na podyplomowych studiach Menedżerów Personalnych na Politechnice Gdańskiej. Poza tym, interesuje mnie praca z grupą i doskonalenie umiejętności interpersonalnych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku