Stop uprzedzeniom i ksenofobii!
- Szczegóły
- Utworzono: 29 listopada 2006
- Dariusz Tryba
Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego powołał Centrum Badań nad Uprzedzeniami i Ksenofobią, którego celem jest zapobieganie nienawiści do odmiennych grup społecznych.
Centrum będzie realizowało projekty mające na celu szerzenie wiedzy dotyczącej mechanizmów działań uprzedzeń i ksenofobii, a także przeprowadzanie badań, edukowanie i doradztwo w tym zakresie.
Głównym zadaniem Centrum będzie realizacja różnego rodzaju badań dotyczących stereotypów i uprzedzeń, psychologii relacji międzygrupowych, dyskryminacji międzygrupowej, konfliktów etnicznych czy też dyskryminacji w miejscu pracy.
Ponadto, Centrum będzie się zajmowało ewaluacją istniejących programów edukacji tak, aby zawarte w nich treści zachęcały dzieci i młodzież do tolerancyjnych zachowań. Centrum będzie również monitorowało poziom i formy uprzedzeń w mediach, tworzyło programy przeciwdziałania dyskryminacji, a także pełniło rolę doradcy w rozwiązywaniu konfliktów w społecznościach lokalnych.
„Stworzyliśmy to Centrum, ponieważ za mało się u nas myśli i mówi o stereotypach, uprzedzeniach, ksenofobii, nietolerancji i dyskryminacji społecznej” – twierdzi prof. Dr hab. Mirosław Kofta, Dyrektor Centrum Badań nad Uprzedzeniami i Ksenofobią na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
„Co więcej, często kwestionuje się dziś w Polsce samo istnienie takich zjawisk jak dyskryminacja kobiet, nietolerancja wobec cudzoziemców, homofobia, antysemityzm, czy też rasizm - zjawisk występujących w istocie w każdym, nawet najbardziej światłym i otwartym społeczeństwie. Nie zgadzamy się z takim podejściem, uważamy bowiem, że poznanie uwarunkowań tych, z gruntu niekorzystnych zjawisk społecznych, to lepsza strategia, niż strusia polityka.” – dodaje prof. dr hab. Mirosław Kofta.
Osoby zainteresowane zagadnieniami dotyczącymi uprzedzeń i ksenofobii będą mogły brać udział w regularnych seminariach poświęconych tej tematyce. 10 listopada odbyło się pierwsze seminarium, w trakcie którego dr Janina Pietrzak przedstawiła wyniki swoich badań, przeprowadzonych na uniwersytecie Columbia, dotyczących reakcji amerykańskich studentek na seksistowskie oceny profesorów. W seminarium wzięli udział badacze z uczelni polskich i izraelskich.
W przyszłości, w ramach prac Centrum, planowane jest również organizowanie międzynarodowych konferencji oraz doradzanie organizacjom zajmującym się kontaktami młodzieży z różnych krajów i kultur.
Ponadto, w celu zwiększenia uwagi jak największej liczby osób na problem uprzedzeń i ksenofobii, powstanie seria wydawnicza popularyzująca badania nad problemem, a także dystrybuowane będą ulotki i broszury tematyczne jako wsparcie programu edukacyjnego w szkołach. Głównym obszarem działań Centrum pozostają jednak naukowe badania nad stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją.
„Dlaczego warto badać stereotypy i uprzedzenia? Przede wszystkim dlatego, że są czymś, co zatruwa relacje między ludźmi należącymi do różnych grup społecznych, czyni nas obojętnymi na los „obcych”, podsyca wobec nich nieufność, sprzyja powstawaniu konfliktów międzygrupowych, i wreszcie – popycha nierzadko do wzajemnej destrukcji. Nie można sobie z tymi problemami poradzić, jeżeli nie podejmiemy próby ich zrozumienia i wyjaśnienia”, podkreśla prof. dr hab. Mirosław Kofta.
„Sądzimy, że samo powstanie naszego centrum, i próby dotarcia z wynikami naszych badań, ekspertyzami i przemyśleniami nie tylko do specjalistów, ale i do szerszego kręgu osób, może być czymś, co przyczyni się do wzrostu społecznej samoświadomości ludzi i przybliży nas Europie rozumianej jako wspólnota wartości, a nie kategoria geograficzna” – dodaje prof. dr hab. Mirosław Kofta.
W projekcie biorą udział naukowcy z Wydziału Psychologii, Instytutu Socjologii, a także Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej informacji można uzyskać na stronie: Centrum Badań nad Uprzedzeniami.