Menu

"Mam tyle lat, na ile wyglądam"

Popularne jest stwierdzenie, że człowiek czuje się dokładnie tak, na ile lat wygląda. Z tego względu zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju poradniki i programy dotyczące poprawy i metamorfozy własnego wizerunku, a szczególnie odmłodzenia czy unowocześnienia wyglądu.

Profesor Jadwiga Różycka z Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadziła badania dotyczące stylu życia i bycia kobiet w wieku 60-70 lat. Wśród badanych wyodrębniła trzy typy stylu bycia: młody, stary i pośredni.

Kobiety należące do pierwszego typu za wszelka cenę chcą uchodzić za młodsze niż są - opowiadała profesor Różycka - I dokonują tego wszelkimi możliwymi sposobami, nie szczędząc na pieniędzy na fryzjera, kosmetyczkę, modne stroje. Krańcowe przeciwieństwo stanowią kobiety drugiego typu, są zaniedbane, ponure, niemodne. Trzecia grupa to kobiety podchodzące do swojej sytuacji z pewnym rozsądkiem. Uważają one, że pewne rzeczy w ich wieku wypada, a innych nie.

Jak się okazało, zaangażowanie w dbałość o wygląd przekładało się na psychiczną i umysłową aktywność. Uzyskane wyniki pokazały, że kobiety zaliczone do młodego stylu bycia chętnie uczyły się nowych rzeczy, brały czynny udział w różnych imprezach, były aktywne, interesowały się rzeczywistością i światem. Ich wiek metrykalny był dla nich czymś okropnym, ale były przekonane, że póki utrzymują swój styl życia, są młode. Kobiety zaliczone do starego stylu bycia charakteryzowało przekonanie, że świat nie może już nic im zaoferować.

Nie wykazują żadnych zainteresowań - opowiadała badaczka - W czasie wolnym od domowych obowiązków patrzą przez okno na ulice lub siedząc na ławce rozmawiają z sąsiadkami o chorobach i wszelkich nieszczęściach.

Grupę pośrednią charakteryzowała psychiczna presją ich wieku i obawa przed opinią, co zdaniem innych im wypada, a co nie wypada.

Image

Zasadnicza postawa życiowa jest wynikiem połączenia wielu elementów, takich jak wrodzone dyspozycje, charakter, warunki zewnętrzne, stan zdrowia. Czynniki te prowadzą do wytworzenia pewnego typu osobowości, który zaznacza się często już w młodości, a wykształca i utrwala w wieku średnim. Już w tedy wytworzyć się może postawa zgorzkniałego pesymizmu lub pogodnego optymizmu i zadowolenia z życia. W starości na skutek osłabienia zdolności adaptacji postawa życiowa usztywnia się. Dlatego warto zwracać szczególną uwagę na te elementy, nad którymi możemy zapanować. A jednym z nich jest właśnie wygląd. "Czyli im lepiej wyglądamy, tym młodsi, nawet wbrew metryce, jesteśmy" - podsumowuje profesor Różycka.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku