Moje uprzedzenie w twojej twarzy
- Szczegóły
- Utworzono: 27 listopada 2008
- Maciej Chabowski
Psycholodzy społeczni już dawno stwierdzili, że uprzedzenia mogą mieć silny wpływ na sposób myślenia i zachowania się wobec mniejszości etnicznych. Najnowsze badania pokazują jednak, że uprzedzenia mogą mieć wpływ także na sposób, w jaki oceniamy twarze przedstawicieli tych grup.
Psycholog Ron Dotsch i jego zespół z Behavioral Science Institute w Radboud University w Holandii, przeprowadzili badanie, w którym sprawdzali reakcję uczestników na widok Marokańczyków, grupy imigrantów szczególnie stygmatyzowanej przez obywateli Holandii. Naukowcy oceniali poziom uprzedzeń uczestników poprzez zastosowanie Testu Domniemanych Skojarzeń (ang. Implicit Association Test), który mierzył siłę negatywnych lub pozytywnych skojarzeń odnoszących się do imion marokańskich.
Uczestnikom pokazano wielokrotnie fotografie dwóch zamazanych twarzy umieszczonych obok siebie. Ich zadaniem było wybranie tej, której rysy bardziej kojarzyły im się z urodą typową dla Marokańczyków. Niewielu zdawało sobie sprawę z tego, że oba obrazy przedstawiały jedną i tą samą twarz, tyle, że w różnym zakresie zniekształconą i zamazaną. Opierając się na wyborach dokonywanych przez uczestników, naukowcy byli w stanie stworzyć wizualizację typowej twarzy odzwierciedlającej cechy, które uważano za typowe dla imigrantów marokańskich. W kolejnym badaniu poproszono inną grupę uczestników o ocenę na ile owe „uśrednione” twarze (stworzone wcześniej wizualizacje) przypominają im rysy typowe dla przestępców.
Wyniki opublikowane w „Psychological Science” (czasopismo wydawane przez Association for Psychological Science) wskazują, że sposób, w jaki ludzie postrzegają twarze przedstawicieli mniejszości etnicznych jest silnie związany z ich uprzedzeniami wobec tych grup. Okazało się bowiem, że modele twarzy będące wizualizacjami opartymi na wyborach dokonanych przez pierwszą grupę, w grupie drugiej oceniane były jako bardziej typowe dla przestępców.
Zdaniem zespołu z Behavioral Science Institute uzyskane przez nich wyniki mogą mieć duże znaczenie w wyjaśnianiu stopnia identyfikacji ze stygmatyzowaną grupą etniczną. Dotsch sugeruje, że osoby uprzedzone mogą łatwiej kategoryzować wyglądającego na przestępcę Marokańczyka jako Marokańczyka, niż kategoryzować niewinne wyglądającego Marokańczyka jako przedstawiciela tej właśnie nacji. Autorzy podsumowując zwracają uwagę na to, że tego typu uogólnienia mogą powodować długotrwałe utrzymywanie się w społeczeństwie stereotypów.
Źródło:informacje własne