Menu

Sekret szczęścia w religii

Od dawna znany jest nam pozytywny związek zachodzący pomiędzy religijnością a satysfakcją z życia. Oznacza on, że ludzie deklarujący religijność wyrażają również wyższy poziom zadowolenia. Badacze wciąż starają się odkryć sekretny składnik duchowości, który sprawia, że wierzący czują się szczęśliwi. Chaeyoon Lim i Robert D. Putnam starali się poznać odpowiedź i rozwiać wątpliwości, wykazując, że to bardziej aspekty społeczne niż sama teologia czy duchowość prowadzą do zwiększenia poziomu zadowolenia.

Zgodnie z uzyskanymi przez nich wynikami, 33% badanych, którzy uczęszczali na cotygodniowe religijne spotkania i posiadali od trzech do pięciu bliskich przyjaciół w swojej wspólnocie, deklarowało wysoką satysfakcję z życia (10 na 10 stopniowej skali). Dla porównania - tylko 19% ludzi biorących udział w cotygodniowych praktykach religijnych, ale nie posiadających przyjaciół w swojej wspólnocie, twierdziło, że jest bardzo zadowolonych. Z drugiej strony, aż 23% osób, które uczestniczyły w praktykach religijnych tylko kilka razy w roku, ale posiadały od trzech do pięciu bliskich znajomych w swojej zbiorowości, było mocno usatysfakcjonowanych z życia. 19% tych osób, które nigdy nie brały udziału w religijnych spotkaniach i dlatego też nie posiadały żadnych znajomych z religijnej wspólnoty, wybierało na skali wysokie zadowolenie ze swojego życia.

Wyniki mogą wskazywać, że samo chodzenie do kościoła, słuchanie kazań czy modlitwa nie czynią nas szczęśliwszymi. Sekretny składnik kryje się raczej w bliskich relacjach tworzonych we wspólnocie. Ludzie lubią czuć, że przynależą do grupy, a praktyki religijne i spotkania z innymi wierzącymi wspierają takie poczucie.

Badania mają zastosowanie przy protestantach, ewangelikach i katolikach. Podobne zależności można również zauważyć już przy małej próbie u wyznawców judaizmu i mormonów.

Agnieszka Potrzuska
Autor: Agnieszka Potrzuska
Ukończyłam psychologię o specjalizacji psychologia organizacji i zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje mnie przede wszystkim tematyka obejmująca obszary psychologii pracy, zarządzania i ekonomii, jak również zagadnienia bliskie ergonomii. Swoją wiedzę z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi pogłębiam na podyplomowych studiach Menedżerów Personalnych na Politechnice Gdańskiej. Poza tym, interesuje mnie praca z grupą i doskonalenie umiejętności interpersonalnych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku