Ufaj swoim przeczuciom… ale tylko czasami
- Szczegóły
- Utworzono: 08 stycznia 2011
- Agnieszka Potrzuska
Kiedy zmuszeni jesteśmy podjąć decyzję, często słuchamy swojej intuicji bez zrozumienia dlaczego. Nasza zdolność do podejmowania decyzji opartych na przeczuciach istotnie się różni. Intuicja może być naszym sojusznikiem, ale może również prowadzić do kosztownych i niebezpiecznych błędów. Nowe badanie opublikowane w Psychological Science wskazuje, że na wiarygodność naszej intuicji wpływa to, co dzieje się fizycznie w naszym ciele.
Aby zbadać, jak różne reakcje w ciele mogą wpływać na proces podejmowania decyzji, Barnaby D. Dunn i jego współpracownicy poprosili uczestników badania, by starali się oni nauczyć się wygrywać w grze karcianej, w którą nigdy wcześniej nie grali. Gra była zaprojektowana w taki sposób, że nie było żadnej oczywistej strategii i gracze musieli ufać swoim przeczuciom. Podczas gry każdy uczestnik miał założony monitor kontrolujący tętno i czujnik, który mierzył ilość potu na koniuszkach palców.
Większość graczy stopniowo odnajdywała drogę do wygranej i ujawniała, że kierowała się raczej intuicją niż rozsądkiem. Subtelne zmiany w tętnie i ilości potu oddziaływały na to, jak szybko uczestnicy uczyli się dokonywać najlepszych wyborów podczas gry.
Co ciekawe, jakość informacji z ciał uczestników różniła się. Przeczucia części graczy trafiały w dziesiątkę, co znaczyło, że szybko opanowywali grę. Ciała innych osób podpowiadały złe ruchy, przez co uczyli się wolno i nigdy nie znaleźli sposobu na wygraną.
Badacze odkryli, że związek pomiędzy przeczuciami a intuicyjnym podejmowaniem decyzji był silniejszy u tych, którzy byli bardziej świadomi uderzeń swojego serca. Dlatego też dla niektórych osób zdolność do „słuchania” swojego serca pomagała im dokonywać mądrych wyborów, podczas gdy dla innych prowadziło to do kosztownych błędów.
To, co dzieje się w naszym ciele, rzeczywiście zdaje się wpływać na to, co dzieje się w umyśle. Powinniśmy być ostrożni w kierowaniu się przeczuciami, gdyż czasami nam pomagają, ale potrafią też utrudniać podejmowanie decyzji.