Menu

Język zakochanych

Wiemy, że ludzie mają tendencję do spotykania się i pobierania z tymi osobami, które zdają się odzwierciedlać ich osobowość, wartości czy wygląd fizyczny. Jednak te cechy tylko pokazują, co sprawia, że związek się udaje. To, co jest również ważne, to sposób, w jaki ludzie ze sobą rozmawiają. Nowe badanie opublikowane w Psychological Science pokazuje, że ludzie o podobnych stylach rozmowy są kompatybilni.

Badanie skupia się na słowach nazywanych „słowami funkcyjnymi”. Są to słowa, które określają stosunki między wyrazami. Trudno je zdefiniować, ale używamy ich cały czas, są to np. przyimki czy spójniki. Sposób, w jaki używamy słów funkcyjnych, tworzy nasz styl pisania i mówienia. Są wysoko społeczne i wymagają umiejętności społecznych do ich wykorzystywania. Mówi o tym autor badania - James Pennebaker (University of Texas at Austin).

Pennebaker, Molly Ireland i ich koledzy zbadali, czy przyjmowane przez partnerów podczas rozmów między sobą style mówienia i pisania są podstawą do przewidywania ich przyszłego spotykania się i siły długoterminowej relacji. Badacze przeprowadzili dwa eksperymenty, w których program komputerowy porównywał style językowe partnerów.

W pierwszym badaniu pary studentów odbywały szybkie czterominutowe randki, podczas których nagrywano ich rozmowy. Prawie każda para zajmowała się tym samym tematem. Zadawane pytania to: Jaki jest twój kierunek studiów?, Skąd jesteś? Jak ci się podoba szkoła? Każda konwersacja wydawała się brzmieć mniej więcej tak samo, ale analizy tekstu odkryły duże różnice w językowej synchronii. U par, które uzyskały punkty powyżej średniej w porównaniu ich językowego stylu, pojawiało się prawie czterokrotnie wyższe prawdopodobieństwo w porównaniu do par, których styl rozmowy był nieskoordynowany, że będą chciały w przyszłości nawiązać ze sobą kontakt.

Drugie badanie odkryło ten sam wzór w codziennych rozmowach online spotykających się ze sobą osób. Prawie 80 procent par, których styl pisania pasował do siebie, stale się spotykały trzy miesiące później, w porównaniu do ok. 54 procent par, których style nie pasowały do siebie.

Co ludzie mówią do siebie nawzajem jest ważne, ale to jak mówią, może znaczyć nawet więcej. Ludzie nie są świadomi koordynowania swojej mowy. Jeśli jesteś ciekawy, czy Ty i Twój partner macie pasujące style językowe, odwiedź stronę internetową i sprawdź http://www.utpsyc.org/synch/.

Agnieszka Potrzuska
Autor: Agnieszka Potrzuska
Ukończyłam psychologię o specjalizacji psychologia organizacji i zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje mnie przede wszystkim tematyka obejmująca obszary psychologii pracy, zarządzania i ekonomii, jak również zagadnienia bliskie ergonomii. Swoją wiedzę z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi pogłębiam na podyplomowych studiach Menedżerów Personalnych na Politechnice Gdańskiej. Poza tym, interesuje mnie praca z grupą i doskonalenie umiejętności interpersonalnych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku