Menu

Szczęście gwarantem dłuższego życia

Ludzie szczęśliwi cieszą się lepszym zdrowiem i dłuższym życiem. Przegląd ponad 160 badań dotyczących związku pomiędzy subiektywnym poczuciem szczęścia a ogólnym stanem zdrowia i długowiecznością - znalazły jasne i przekonywające potwierdzenie.

Przegląd badań prowadzony przez prof. Ed Dienera, opublikowany w Applied Psychology, jednoznacznie wykazał, że szczęście człowieka przekłada się na lepsze zdrowie i dłuższe życie. Prof. Ed Diener, wybitny psycholog, pionier badań nad szczęściem, powiedział: „Jestem zszokowany spójnością danych - metaanaliza wyników dowodzi, że szczęście istotnie wpływa na nasz dobrostan (fizyczny, psychiczny i społeczny), który prowadzi do długowieczności.”

Przegląd zawierał wyniki ośmiu długoterminowych badań opracowanych różnymi metodami. Eksperymenty przeprowadzane były na ludziach i zwierzętach.

Zwierzęta żyjące w warunkach stresowych, np. w zatłoczonej klatce - miały słabszy układ odpornościowy i przejawiały większą podatność na choroby serca. Umierały szybciej niż zwierzęta, które przebywały w bardziej przyjaznym otoczeniu.

Metaanaliza badań szacuje, że szczęśliwi ludzie żyją dłużej o 14 % niż osoby, które zgłaszają, że są nieszczęśliwe. W ankietach przeprowadzanych wśród osób żyjących w krajach uprzemysłowionych szczęśliwsi ludzie żyli więcej o całe 10 lat.

W przeprowadzonym słynnym studium zakonnic naukowcy pytali młode kobiety na temat ich subiektywnego poczucia szczęścia (badania przeprowadzono przed wstąpieniem do klasztoru).Kobiety, które postrzegały siebie jako szczęśliwe – umierały średnio w wieku 95 lat. Natomiast kobiety, które postrzegały siebie jako nieszczęśliwe - umierały średnio w wieku 86 lat.

Prof. Ed. Diener zauważa, że instytucje zajmujące się profilaktyką zdrowotną wciąż koncentrują się głównie na zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach gimnastycznych. Wysuwa wniosek, że do działań zapobiegawczych należałoby dodać poczucie szczęścia, które niewątpliwie wpływa na poprawę zdrowia.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku