Nieszkodliwe komórki
- Szczegóły
- Utworzono: 14 listopada 2011
- Katarzyna Maruszewska
Liczba osób korzystających z telefonów komórkowych stale rośnie (ponad pięć miliardów subskrypcji na całym świecie w 2010 roku), a wraz z liczbą użytkowników wzrastają obawy dotyczące szkodliwego oddziaływania fal elektromagnetycznych na nasze zdrowie. Szczególnie silne obawy związane są z oddziaływaniem fal na ośrodkowy układ nerwowy. W ostatnim czasie przeprowadzono szereg eksperymentów badających związek między używaniem telefonów komórkowych a występowaniem nowotworu. Sprawą promieniowania zajęła się Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), klasyfikując fale elektromagnetyczne emitowane przez komórkę jako niebezpieczne i rakotwórcze. Rewolucyjne badanie opublikowane w British Medical Journal, podważa te negatywne opinie. Najnowsze i największe w historii badanie,dotyczące szkodliwości oddziaływań fal elektromagnetycznych, przeprowadzone przez Instytut Epidemiologii w Kopenhadze wykazało, że nie ma związku między długoterminowym korzystaniem z telefonu komórkowego, a występowaniem raka mózgu.
Większość wyników wcześniejszych badań, dotyczących ewentualnego związku między używaniem telefonu a występowaniem raka, była niejednoznaczna. Najczęściej prowadzone badania miały formę studiów przypadku, do udziału w którym zapraszano niewielką liczbę użytkowników posiadających komórki. Tym razem było inaczej. Najnowsze badanie prowadzone przez duńskich naukowców prowadzone były w latach 1990-2007, zbadano ponad 358,000 użytkowników komórek. W badaniu porównano ze sobą dwie grupy - powyżej 30. roku życia (użytkownicy telefonów komórkowych) oraz osoby urodzone po 1925 (niekorzystające z komórki). Poziom ryzyka zachorowania na raka w obu grupach był podobny. Badanie wykazało, że nie ma żadnych dowodów na zwiększone ryzyko nowotworów mózgu wśród osób używających telefonów komórkowych.
Z wyników badania, poza samymi użytkownikami, najbardziej zadowoleni są operatorzy sieci, dla których komórkowy „boom” nigdy się nie skończy.