Menu

Urlop na horyzoncie! Jak wypocząć i nie oszaleć?

Czerwiec, miesiąc, w którym wita nas kalendarzowe lato. Szkoły rozpoczynają swoją letnią przerwę, rok akademicki powoli daje odetchnąć zmęczonym po sesjach studentom. Również wśród korporacyjnych biurek wyczuwa się jakby delikatne spowolnienie. Porozkładane parasole ogródków piwnych, leżaki w parkach, na balkonach, przed restauracjami. Od dawna kiełkujący pomysł spędzenia słonecznych, relaksujących wakacji zaczyna przybierać coraz bardziej realistyczne kształty.

Morze, jeziora, góry, zagraniczny kurort z opcją all inclusive? A może coś bardziej niecodziennego? Skok na bungee, rafting, wycieczka w tropiki na własną rękę?

Opcji jest mnóstwo. Nawet jeżeli odejmiesz te leżące poza zasięgiem Twojego budżetu, wakacyjna oferta miasta pozostawia wiele możliwości. Koncert, teatr na świeżym powietrzu, zwiedzanie galerii, zajęcia tańca, basen, spotkania z przyjaciółmi lub książka w domowym zaciszu... Czas na odpoczynek mamy bardzo ograniczony, jego zmarnowanie byłoby dotkliwe. Decyzja, w jaki sposób spędzić nasz wymarzony urlop, staje się coraz bardziej stresująca. Co zrobić, by nie wpaść w pułapkę zniechęcenia, podjąć dobry wybór, pozwalający nam się w pełni cieszyć zasłużonym wypoczynkiem?

1. Audyt naszych potrzeb

Jeżeli chcesz aby, Twój wypoczynek się udał, wcześniej dobrze się zastanów, jakiego wypoczynku naprawdę potrzebujesz. Czy ten rok był zwariowany, stresujący, przepełniony spotkaniami i chciałbyś się skryć na jednej z dzikich plaż? Czy może potrzebujesz wrażeń, które po rutynie codziennej pracy pozwolą Ci poczuć, że naprawdę żyjesz. Dla każdego z nas stres, którego doświadczamy, oznacza coś innego, odmienne mamy sobie sposoby radzenia sobie z nim. Jeżeli czujesz, że jego poziom jest wysoki i potrzebujesz odpoczynku, nie planuj sobie dodatkowego rollercoastera przeżyć, od których chciałbyś odpocząć. Przed rzucaniem się na głęboką wodę sportów ekstremalnych, oceń również swoją obecną kondycję fizyczną i warunki zdrowotne!

2. „Czas płynie sobie wolno – pantha rei”

Przed wyjazdem, nawet tym, który chciałbyś, aby przebiegał spontanicznie, zaplanuj sobie jego główne cele. Pozwoli Ci to ustrzec się przed jego „przelatywaniem przez palce”, wrażeniem, że nie wykorzystałeś go w stu procentach. Warto również zdać sobie sprawę z tego, jaką tak naprawdę część naszego urlopu zajmie nam podróż i ile czasu pozostanie na realny wypoczynek. Czy po wypełnionych spotkaniami dniami w pracy będzie dla nas relaksem pięciodniowy wypoczynek na zagranicznej wycieczce, podczas której dwa dni spędzimy w podróży, a pozostałe trzy na próbie zwiedzenia jak największej ilości atrakcji?

Zdaniem psychologów i specjalistów z zakresu medycyny pracy, idealny wypoczynek służący regeneracji sił nie powinien trwać krócej niż trzy tygodnie. Pierwsze  3 - 4 dni służą adaptacji w nowym środowisku, przystosowaniu do nowych warunków. W przypadku osób bardziej przepracowanych ten czas może się przedłużyć nawet do 7-10 dni.

3. Strefy czasowe

Jeżeli Twoje wakacyjne podróże uwzględniają w swoich planach podróże samolotowe, powinieneś również wziąć pod uwagę podróże w czasie, których doświadczysz podczas ich trwania. Jet lag syndrome – czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej, może występować u ludzi lecących zarówno w kierunku zachodnim, jak i wschodnim. Na pewno nie chciałbyś, aby dopadły Cię jego efekty, tj. apatia, zmęczenie czy zaburzenia koncentracji. Bóle głowy i trudności z zasypianiem (oraz senność w ciągu dnia) skutecznie obniżyłyby komfort wypoczynku. Dlatego aby uniknąć dolegliwości, warto wcześniej przygotować się do podróży. 

  • Dla lecących na zachód

Kilka dni przed wylotem, w miarę możliwości, spróbuj kłaść się spać dwie-trzy godziny później.

Nie śpij w samolocie! W utrzymanie wysokiego poziomu aktywności pomoże Ci ciekawa książka, kawa, rozmowa. 

Słońce jest najlepszym regulatorem naszego organizmu. Postaraj się wybrać taki lot, aby po przybyciu na miejsce móc skorzystać z jego właściwości.

  • Dla lecących na wschód

Adaptację do nowej strefy czasowej rozpocznij kilka dni przed wylotem.  Zmień godziny, w których chodzisz spać: kładź się wcześniej, stopniowo przesuwając godziny snu do godziny 20.

Zaplanuj sen w trakcie lotu. Nie korzystaj w tym celu z pomocy alkoholu - wydłuża on czas aklimatyzacji w nowej strefie czasowej!

Postaraj się tak ustawić harmonogram kilku najbliższych dni po przylocie, by faza twojej aktywności przypadała po południu. Właśnie wieczorem będziesz z początku czuł się najbardziej pobudzony.

4. Introwersja – ekstrawersja i otwarcie na nowe doświadczenia

Dobrze spędzony urlop to ten dostosowany do twoich potrzeb oraz temperamentu. Bezwzględnie powinien być wypełniony inną treścią niż praca. Zadaj sobie pytanie, czy lubisz nowości, jesteś kolekcjonerem doświadczeń, czy raczej wolisz to, co jest Ci znane. Jeżeli denerwują Cię porady „jedź na wakacje i zwolnij”, prawdopodobnie należysz do grona osób, które mają silną potrzebę stymulacji. Kiedy poza jej poziomem, zdasz sobie również sprawę z tego, czy jesteś introwertykiem, czy raczej ekstrawertykiem, łatwiej będzie Ci dopasować w pełni regenerujący plan odpoczynku.

  • Menu ekstrawertyka:

Jeżeli lubisz silną stymulację, w pełni wypoczywasz przy dużej ilości bodźców, otaczaj się dużym gronem znajomych. Być może to właśnie podróże na własną rękę z paczką znajomych dostarczą Ci niezapomnianych wrażeń, które pozwolą Ci świetnie funkcjonować po powrocie. Dla ekstrawertyka z niską potrzebą stymulacji prawdopodobnie bardziej relaksującą okaże się wycieczka zorganizowana.

  • Menu introwertyka:

Towarzystwo innych ludzi jest ci właściwe zbędne. Lubisz, kiedy są obok, ale nie wtedy, kiedy co chwilę zagadują cię, próbując poznać twoje opinie na każdy temat. Zamiast grupowej wycieczki czy hałaśliwego kurortu, lepiej zrelaksuje Cię podróż w pojedynkę. W przypadku małego zapotrzebowania na bodźce możliwe, że celem Twojej wędrówki okaże się bezludna plaża, kontakt z naturą. Gdy potrzebujesz wyższego poziomu stymulacji, wybierz podróż, która będzie bardziej wymagająca, podczas której będziesz miał możliwość się wykazać.

5. Dzieci na horyzoncie

Wspólne wyjazdy to również czas, który może pozytywnie wpłynąć na życie rodzinne. Są to wyjątkowe chwile, które w pełni poświęcamy sobie nawzajem i które stwarzają okazję do budowania więzi. Jeżeli chcesz spędzić wakacje ze swoimi dziećmi, ich przygotowanie do podróży uwzględnij już podczas planowania waszego czasu. Bardzo istotne dla malucha poczucie bezpieczeństwa mogą mu zapewnić: rozmowy na temat wyjazdu, opowiadanie o miejscu, do którego jedziecie, pokazywanie zdjęć, wspominanie mile spędzonych chwil. Wspólne planowanie i udział w przygotowaniach swoich rzeczy będą dla dziecka dobrą nauką odpowiedzialności oraz da poczucie tego, że również jego zdanie jest ważne. Pamiętaj, że spędzony czas ma być wypoczynkiem zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie. Upewnij się wcześniej, czy hotel, do którego się wybierasz, jest przystosowany dla dzieci, czy jest na miejscu, np. polski animator, czy zapewnia dodatkowe dla dzieci akcesoria.

Może się zdarzyć, że zaplanowane przez Ciebie wakacje mają na celu odpoczynek od dzieci. Może nie posiadasz dzieci lub potrzebujesz ciszy, której nie zaznasz w ich obecności. Nie jedź do kurortów, w których możesz spodziewać się biegających radośnie maluchów. Nie dołączaj do zatłoczonych basenów, aby chwilę później narzekać na chlapiące się wodą dzieci. 

6. Powroty

Czas wracać do codzienności. Nasze wspomnienia z dni spędzonych na wypoczynku będą dodawały nam sił jeszcze wiele razy, kiedy będziemy oglądać zdjęcia, filmy, snuć opowieści. Zderzenie z rzeczywistością, do której wracamy, może okazać się dla naszego organizmu pewnym szokiem. Dlatego jeżeli twój urlop trwa dłużej niż kilka dni, warto zarezerwować sobie co najmniej jeden dzień na aklimatyzację. Wcześniejszy powrót da Ci swobodę przestawienia się z powrotem do codziennego trybu funkcjonowania oraz klimatu. Będziesz mieć czas na zrobienie zakupów, rozpakowanie walizek, poukładanie myśli. 

Marta Obojska
Autor: Marta ObojskaStrona www: http://lookingforsun.wordpress.com/
Psycholog społeczny, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W jej kręgu zainteresowań znajdują się m.in. psychologia rozwoju człowieka oraz psychologia reklamy. Swój wolny czas najchętniej poświęca żegludze z przyjaciółmi, pieszym wędrówkom oraz uczestnictwie w różnych projektach muzycznych. Pasjonuje się fotografią krajobrazu.

Komentarze  

Kasia J
# Kasia J 2013-11-06 16:16
Jeśli ktoś ma problemy z jet lagiem, mogę polecić słuchawki do światłoterapii.
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku