Tożsamość i narracje w relacjach rodzinnych - Recenzja
- Szczegóły
- Utworzono: 10 maja 2013
- Katarzyna Maruszewska
„Człowiek jest zawsze opowiadającym opowieści, żyje otoczony zarówno swoimi opowieściami, jak i opowieściami innych ludzi.”
Psychologia narracyjna to dynamicznie rozwijająca się dziedzina psychologii. Autorka książki, dr Anna Cierpka, zaprasza czytelnika w podróż do świata opowieści. Snując narracje, opowiadamy o otaczającej nas rzeczywistości. Poprzez tworzenie historii ludzie porządkują swoje doświadczenie, nadając sens opowieści o sobie i świecie. Będąc w określonym kulturze czy środowisku, otrzymujemy systemy znaczeń, które docierają drogą narracji. Nasza tożsamość rozwijana jest w toku społecznych interakcji, powstających w relacjach z osobami znaczącymi, które przekazują nam swoje historie.
Książka zawiera teoretyczne refleksje autorki i przegląd jej badań nad kształtowaniem się tożsamości narracyjnej w cyklu życia rodziny. Podejmuje istotne zagadnienia związków między relacjami w rodzinie pochodzenia a kształtowaniem się tożsamości narracyjnej. Wskazuje istotną rolę rodziny, która to w dużej mierze kształtuje tożsamość człowieka.
Dzięki książce czytelnik zapozna się ze współczesnymi ujęciami tożsamości człowieka, dowie się, jak systemowe rozumienie rodziny wpłynie na jej zrozumienie i definiowanie, pozna sposób, w jaki relacje rodzinne kształtują tożsamość narracyjną. Na końcu zapozna się z najnowszymi badaniami dotyczącymi wybranej tematyki.
Książka w szczególności polecana pedagogom i psychologom.