Menu

Psychologia rodziny

Ludzie często pytają: „Jaki jest człowiek?”, „Dlaczego funkcjonuje w określony sposób?” i „Czym właściwie jest współczesna rodzina?”

Przedmiotem zainteresowania autorów Psychologii rodziny, stały się nie tylko próby odpowiedzi na powyższe pytania, ale analiza współczesnych form i przemian rodziny, jako podstawowego środowiska społecznego, w którym rozwija się człowiek.

Zespół polskich familiologów podjął się trudnego zadania – ich celem było usystematyzowanie współczesnej wiedzy na temat rodziny. Efektem tych dociekań jest obszerna monografia, która podzielona została na cztery części. W pierwszej z nich autorzy pochylają się nad systemowym ujęciem rodziny, jej miejscem w rozwoju oraz życiu jednostek, a także miejscem jednostki w rodzinie oraz rodzajem relacji nawiązywanych między jej członkami. W drugiej części badacze pochylają się nad kwestią różnorodności form życia rodzinnego, jak samotne rodzicielstwo, kohabitacja, rodzina adopcyjna czy zastępcza. Tematyka kolejnego segmentu skupia się na szeroko pojętych problemach w rodzinie – od kryzysów przez trudności w realizacji planów prokreacyjnych i rozwód po agresję i przemoc. Ostatnia zaś część, która wieńczy całość podjętych w publikacji rozważań, dotyczy terapii oraz pozytywnej psychologii rodziny.

Godna polecenia publikacja Psychologia rodzinydo kupienia w księgarni PWN: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/251858/psychologia-rodziny.html. Różne klasyfikacje, punkty widzenia i teorie sprawiają, że zawarte omówienia i analizy są wiarygodnym źródłem wiedzy. Dodatkowym atutem monografii liczącej 560 stron jest logiczne następstwo zagadnień i obszerna bibliografia, uwzględniająca zarówno starsze, jak i nowe publikacje z zakresu psychologii rodziny.


Redaktorzy naukowi:

Iwona Janicka – psycholog, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Uniwersytecie Łódzkim, zastępca dyrektora Instytutu Psychologii, kierownik Zakładu Psychologii Społecznej i Badań nad Rodziną, członek PTP. Zajmuje się badaniem relacji interpersonalnych osób będących w związkach kohabitacyjnych oraz tych żyjących w pojedynkę – singli. Jej zainteresowania naukowe obejmują również problem równoważenia życia rodzinnego i zawodowego. Autorka ponad 70 publikacji naukowych w tym: 65 artykułów i rozdziałów w książkach, 2 monografii autorskich, redaktorka i współredaktorka 5 monografii naukowych. Do ważniejszych publikacji należą: Kohabitacja a małżeństwo w perspektywie psychologicznej (2006); Rodzice idzieciw różnych systemach rodzinnych (2010);Satisfaction with marriage in the case of prenuptially cohabitating and non-cohabitating couples (2011); Poczucie dobrostanu u osób poślubionych, kohabitujacych i singli (2012); Małżeństwo dwóch karier – wyzwaniem czy zagrożeniem? (2014).

Hanna Liberska – psycholog, biolog, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, kierownik Zakładu Psychologii Społecznej i Badań nad Młodzieżą, zastępca dyrektora Instytutu. Specjalizuje się w problematyce życia rodzinnego, psychologii rozwoju i edukacji. Autorka monografiiPerspektywy temporalne młodzieży. Wybrane uwarunkowania (2004), redaktorka lub współredaktorka 10 monografii naukowych, w tym serii wydawniczejCurrent psychosocial problems in traditional and novel approache (2011, 2012, 2014),Relations in marriage and family: Genesis, quality and development (2011), Rodzina z dzieckiem niepełnosprawnym: możliwości i ograniczenia rozwoju (2011), Małżeństwo: męskość-kobiecość, miłość, konflikt (2001). Autorka i współautorka ponad 120 tekstów naukowych opublikowanych w języku polskim, angielskim i rosyjskim. Laureatka nagrody Ministra Edukacji Narodowej (1996), członek PTP i ISRA. Inicjatorka powołania Środkowoeuropejskiego Centrum Badań nad Rodziną. Redaktor Naczelny Polskiego Forum Psychologicznego oraz członek Rady Naukowej Psychologii Rozwojowej, Novosibirsk State Pedagogical University Bulletin oraz Psychologii w szkole.

Aleksandra Dymanus
Autor: Aleksandra Dymanus
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku