Menu

Modele psychologicznego opiniodawstwa w sprawach karnych

Zdaniem Mieczysława Cioska, zasadniczym warunkiem prawidłowego wykonania przez biegłych ekspertyz psychologicznych czy psychologicznych opinii sądowych jest umiejętnie przeprowadzona diagnoza.

Modele psychologicznego opiniodawstwa w sprawach karnych to książka mająca na celu przedstawienie określonych standardów metodologicznych, które muszą zostać uwzględnione w postępowaniu diagnostycznym w sprawach karnych, tj. sprawy z zaburzeniami osobowości, diagnoza dziecka molestowanego seksualnie, diagnoza stanu psychicznego jednostki czy też przestępstwa z użyciem przemocy.

Książka składa się z trzech części, pierwsza poświęcona jest diagnozie stanu psychicznego człowieka w określonym kontekście sytuacyjnym oraz diagnozie zaburzeń osobowości w psychologicznej praktyce opiniodawczej w wybranych kategoriach przestępstw. Druga część przedstawia problemy psychologicznego opiniodawstwa sądowego w sprawach dotyczących przemocy w rodzinie, radzenia sobie przez maltretowane kobiety z aktami agresji ze strony partnera oraz przedstawiona jest nam problematyka opiniodawstwa sądowego w sprawach mobbingu. Trzecia część książki zawiera rozdziały dotyczące zadań ekspertalno-opiniodawczych w obszarze demoralizacji i asocjalności nieletnich. Omawiane są problemy przemocy dziecięcej w szkole, przybierającej formy ciężkiego pobicia lub zabójstw. Na koniec zapoznamy się z problematyką coraz częściej występującego szkodliwego używania substancji psychoaktywnych oraz uzależnienia od nich osób nieletnich.

Niniejsza książka pod redakcją Danuty Rode jest niewątpliwie jedną z ciekawszych pozycji dotyczących zagadnień opiniodawstwa psychologicznego. Rzadko można spotkać tak bardzo udane połączenie naukowej analizy wybranego zjawiska z klarownością wywodów, co czyni tę pracę, mimo naukowego charakteru, ogólnie przystępną. Ważnym dopełnieniem publikacji jest również bogata literatura, jaką można prześledzić po każdym z jedenastu rozdziałów.

W imieniu autorów i swoim chciałabym wyrazić nadzieję, że teksty zawarte w książce staną się inspiracją do przemyśleń, dyskusji i działań oraz przyniosą pożytek zarówno psychologom, psychiatrom i prawnikom, jak i studentom tych kierunków.

Serdecznie zachęcam do czytania!

Więcej: Rode D. (2015). Modele psychologicznego opiniodawstwa w sprawach karnych. Sopot: GWP

Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Autor: Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku