Menu

Profilowanie kryminalne

Autorzy książki – Scotia J. Hicks oraz Bruce D. Sales, postawili dokonać analizy obecnego stanu profilowania kryminalnego. Na początku przedstawiają krótką historię początków współczesnego profilowania, przeprowadzają kolejno krytyczną analizę obejmującą ograniczenia naukowe w tym obszarze, następnie dokonują przeglądu nienaukowych modeli profilowania i ich problematyki. To wszystko możemy przeczytać w pierwszej części książki, która pokazuje, że profilowanie kryminalne to nadal sztuka, a nie dziedzina nauki.

W drugiej części książki omawiane są takie tematy, jak motyw przestępcy, jego osobowość i zachowanie.  Studium motywu i zachowania oraz studium osobowości i zachowania zostaną dokładnie przedstawione w rozdziale ósmym i dziewiątym, oparte na przykładach zaczerpniętych z literatury psychologicznej. Kolejne rozdziały omawiają cele nauki o profilowaniu oraz opracowanie teorii, według której nauka ta mogłaby się rozwijać.

Zdaniem autorów, „Teoria jest niezmiernie ważna dlatego, że dostarcza zbioru zasad wyjaśniających, w jaki sposób i dlaczego dane procesy profilowania działają, by następnie poddać je testom naukowym”.  

Książka ukazuje nam, jak ważne okazuje się profilowanie, które w znacznym stopniu może usprawnić prowadzone przez policję śledztwa. Pozycja przeznaczona dla wszystkich tych, którzy zainteresowani są tematem profilowania kryminalnego, począwszy od studentów psychologii i skończywszy na sędziach i prokuratorach.

Zachęcam do lektury!

Więcej: Hicks S., Sales B. (2015). Profilowanie kryminalne. Warszawa: PWN

Aleksandra Dymanus
Autor: Aleksandra Dymanus
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku