Menu

Samobójstwo

Autorka książki Samobójstwo skupia się na idei Edwina Sneidmana, nazywanego również ojcem suicydologii. Dużo uwagi poświęca społecznym i psychologicznym uwarunkowaniom bólu psychicznego, który jest powodem samobójstw. Analizuje, jak zamach samobójczy jest przedstawiany przez tych, którzy go dokonali.

Przykład 9, kobieta

B: w ogóle bólu nie czułam, a robiłam to szkłem, rozbitym. Nie były to warunki, że tak powiem, sterylne ani nic. Szczerze mówiąc, to miałam taką myśl, że mogłam się do tego jakoś lepiej przygotować, w sensie wziąć jakiś nóż, skalpel, cokolwiek. Żeby to zrobić po prostu skuteczniej bo dosyć długo się dłubałam z tym, żeby to zrobić. Ale bólu w ogóle nie czułam, chyba adrenalina zrobiła swoje. I że to trwało dosyć długo... samo to, jak ta krew się ze mnie wylewała.

Justyna Ziółkowska, oddając głos osobom, które podjęły nieskuteczną próbę samobójczą, otrzymuje bezcenną i jednocześnie tak rzadką w dotychczasowej literaturze przedmiotu  perspektywę. Perspektywę pokazującą dokładne myśli takich osób, ich próby, decyzje i postawy wobec dokonanego zamachu, ale również ich przyszłość, a raczej to, jak sobie ją teraz wyobrażają.

W książce autorka przyjmuje założenia społecznego konstruktywizmu. Narracje pacjentów hospitalizowanych z powodu próby samobójczej analizuje, wykorzystując jakościowe metody badawcze. W ostatnim, siódmym rozdziale spotkamy się z krótkim podsumowaniem prowadzonych badań.

Przykład 7, kobieta

B: ale mi się wydaje, że nie warto sobie odbierać życia, że życie jest darem największym na świecie. Ja też to zrozumiałam.

Zachęcam wszystkich do zapoznania się z lekturą.                                                                                  

Więcej: Ziółkowska J. (2016). Samobójstwo. Analiza narracji osób po próbach samobójczych. Warszawa: PWN

Aleksandra Dymanus
Autor: Aleksandra Dymanus
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku