Menu

Okulary szczęścia

Książka hiszpańskiego psychoterapeuty Rafaela Santandreu – Okulary szczęścia – zabierze nas w podróż po nieznanym lądzie; lądzie, po którym paradoksalnie stąpa każdy z nas. Głównym przesłaniem autora jest sentencja, że każdy z nas może się zmienić i to w radykalny sposób. Czytelnicy będą mieli okazję skorzystania z podstawowych metod rozpoznań psychologii kognitywnej. Jak się później okaże, to nie czynniki zewnętrzne czynią nas nieszczęśliwymi, tylko wzorce myślenia, które mamy w głowie.

Autor pokazuje, skąd się biorą podstawowe błędy psychologiczne i jak je trwale wyeliminować. Jak przezwyciężać kompleksy, jak wyzbyć się lęku i nie bać się bólu. Dlaczego tak ważne jest poznanie możliwości uporania się z zaburzeniami emocjonalnymi i adaptacyjnymi. Poda nam receptę na przemianę w ludzi silniejszych i szczęśliwszych. Co więcej – każdy czytelnik będzie mógł sam stosować w praktyce zasady higieny psychicznej. Zasada „wystarczalności” uświadomi nas, że potrzebujemy naprawdę niewiele, by czuć się dobrze. I że często bywa tak, jak w wierszu Juliana Tuwima:

„Biega, krzyczy pan Hilary: Gdzie są moje okulary? Szuka w spodniach i w surducie, W prawym bucie, w lewym bucie. Wszystko w szafach poprzewracał, Maca szlafrok, palto maca. Skandal! – krzyczy – nie do wiary! Ktoś mi ukradł okulary! Pod kanapą, na kanapie, Wszędzie szuka, parska, sapie! Szuka w piecu i w kominie, W mysiej dziurze i w pianinie. Już podłogę chce odrywać, Już policję zaczął wzywać. Nagle zerknął do lusterka... Nie chce wierzyć... Znowu zerka. Znalazł! Są! Okazało się, Że je ma na własnym nosie”.

Wszyscy możemy dokonać podobnej przemiany w swoim życiu, w wielu przypadkach nawet bez pomocy psychologa. Jednak wymaga to dużego poświęcenia i wytrwałości. Za to nagroda jest wielka – będziemy znów cieszyć się życiem i pełnią naszych możliwości.

Naucz się po prostu być. Zachęcam wszystkich do zmian i do zapoznania się z lekturą!

Więcej: Santandreu R. (2016). Okulary szczęścia. Warszawa: MUZA SA

Aleksandra Dymanus
Autor: Aleksandra Dymanus
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku