Menu

Polska na kozetce

Zapomnij o cierpieniach, które sam zadałeś. Zapomnij o cierpieniach, które Tobie zadano. Wody płyną i płyną, Wiosny błysną i giną, Idziesz ziemią ledwie pamiętaną - Czesław Miłosz

Zastanawiałeś się kiedyś, co by było, gdyby do gabinetu zamiast pojedynczego pacjenta wszedł cały naród? Jakby wyglądała zbiorowa terapia? Czy poradzi sobie z bagażem doświadczeń, decyzji, wartości i stereotypów? Polska na kozetce to próba mówienia o Polsce z miłością i bez lęków. Polska – naród dumny, naród dzielny? Ale czy tylko w warunkach próby?

Książka jest swoistym rodzajem rozgrzeszenia Polaków z naszych narodowych bolączek. Podstawowym elementem leczenia w społeczeństwie jest przyzwolenie na proces żałoby. Bo jak się okazuje, niezależnie po jakiej stronie barykady stoimy, czy jako potomkowie sprawców, czy świadkowie, potrzebujemy zaakceptowania przeszłości, bo pamięć jest matką historii, bo historia bez pamięci jest historią bez matki . Uruchamia często proces ciernistej drogi do samowiedzy, drogi potrzebnej do katharsis. Bo często potykamy się, ale nie wiemy dlaczego.

Czy Polska czeka na odpuszczenie win, które może nigdy nie nadejść? Czy Polska jest wystarczająco dobra? Pytania, które pojawiają się strona po stronie.

Dostępna już w sprzedaży. Jako prawdziwa Polka zachęcam do lektury!

Więcej: pod redakcją Anny Zajenkowskiej (2016). Polska na kozetce. Siła obywatelskiej refleksyjności. Sopot: Smak Słowa

Aleksandra Dymanus
Autor: Aleksandra Dymanus
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku