Polska na kozetce
- Szczegóły
- Utworzono: 11 stycznia 2017
- Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Zapomnij o cierpieniach, które sam zadałeś. Zapomnij o cierpieniach, które Tobie zadano. Wody płyną i płyną, Wiosny błysną i giną, Idziesz ziemią ledwie pamiętaną - Czesław Miłosz
Zastanawiałeś się kiedyś, co by było, gdyby do gabinetu zamiast pojedynczego pacjenta wszedł cały naród? Jakby wyglądała zbiorowa terapia? Czy poradzi sobie z bagażem doświadczeń, decyzji, wartości i stereotypów? Polska na kozetce to próba mówienia o Polsce z miłością i bez lęków. Polska – naród dumny, naród dzielny? Ale czy tylko w warunkach próby?
Książka jest swoistym rodzajem rozgrzeszenia Polaków z naszych narodowych bolączek. Podstawowym elementem leczenia w społeczeństwie jest przyzwolenie na proces żałoby. Bo jak się okazuje, niezależnie po jakiej stronie barykady stoimy, czy jako potomkowie sprawców, czy świadkowie, potrzebujemy zaakceptowania przeszłości, bo pamięć jest matką historii, bo historia bez pamięci jest historią bez matki . Uruchamia często proces ciernistej drogi do samowiedzy, drogi potrzebnej do katharsis. Bo często potykamy się, ale nie wiemy dlaczego.
Czy Polska czeka na odpuszczenie win, które może nigdy nie nadejść? Czy Polska jest wystarczająco dobra? Pytania, które pojawiają się strona po stronie.
Dostępna już w sprzedaży. Jako prawdziwa Polka zachęcam do lektury!
Więcej: pod redakcją Anny Zajenkowskiej (2016). Polska na kozetce. Siła obywatelskiej refleksyjności. Sopot: Smak Słowa