Menu

Ćwicz, żeby mniej się stresować

Na pewno zdarzyło Ci się natknąć na artykuł, w którym opisywane były niezliczone korzyści z wykonywania ćwiczeń fizycznych. Zakłada się, że wysiłek poprawia nastrój, chociaż nie tak znowu dużo wiemy na temat tego, jak ćwiczenia wpływają na stan emocjonalny i czy te pozytywne efekty trwają nadal, gdy po wyjściu z siłowni doświadczamy stresu. Carson Smith odkrył, że ćwiczenia pomagają złagodzić odpowiedź emocjonalną. Kiedy ćwiczysz, nie tylko zmniejszasz swój niepokój, ale łatwiej Ci będzie utrzymać ten obniżony poziom lęku, kiedy będziesz doświadczać emocjonujących zdarzeń.

Badanie Carsona Smith’a dotyczyło tego, jak wysiłek fizyczny wpływa na funkcjonowanie mózgu, starzenie się oraz zdrowie psychiczne, i porównywało efekty średnio intensywnej jazdy na rowerze i chwili odpoczynku (wysiłek i odpoczynek trwały po 30 minut). Dokładniej, naukowiec badał wpływ tych form relaksu na poziom niepokoju w grupie zdrowych studentów college’u. Oceniał ich poziom lęku przed wysiłkiem lub odpoczynkiem, krótko po (15 minut po) oraz po przedstawieniu im różnorodnych, wysoko pozytywnych, negatywnych bądź neutralnych bodźców w postaci fotografii. W każdym punkcie badania, uczestnicy odpowiadali na 20 pytań z Kwestionariusza STAI (State Traite Anxiety Inventory - polska adaptacja amerykańskiego testu to Inwentarz Stanu i Cechy Lęku), zaprojektowanych do oceny różnych symptomów lęku. Wszyscy uczestnicy musieli wziąć udział zarówno w próbie z ćwiczeniami, jak i z odpoczynkiem (w innych dniach) i byli poddawani badaniu poziomu lęku przed ćwiczeniem, po ćwiczeniu oraz po obejrzeniu zdjęć.

Smith odkrył, że ćwiczenie i odpoczynek były na początku tak samo efektywne przy redukowaniu poziomu stresu. Jednak kiedy uczestnicy byli następnie stymulowani emocjonalnie przez obejrzenie 90 fotografii z bazy zdjęć wykorzystywanych w badaniu emocji (International Affective Picture System) przez około 20 minut, poziom lęku u tych, którzy po prostu odpoczywali, wrócił do początkowego stanu lęku, zaś ci, którzy brali udział w ćwiczeniu fizycznym, utrzymali obniżony poziom lęku.

Obrazy w zestawie odzwierciedlały zdarzenia emocjonalnie przyjemne, neutralne i nieprzyjemne. Są to różnorodne zdjęcia, od zawierających pozytywne elementy, takie jak dzieci, rodziny, zwierzęta domowe, apetycznie wyglądające jedzenie, poprzez neutralne obiekty jak talerze, kubki, meble, krajobrazy miejskie, do bardzo nieprzyjemnych obrazów przemocy, okaleczeń i innych okropnych rzeczy.

Wyniki sugerują, że ćwiczenie może pomagać ludziom lepiej przetrwać codzienny stres i niepokój.

Smith planuje zbadać, czy wysiłek fizyczny ma taki sam utrzymujący się korzystny efekt na pacjentów, którzy regularnie doświadczają symptomów lęku i depresji. Bada również rolę ćwiczeń w prewencji obniżenia sprawności poznawczych u dorosłych. Jego badanie pokazuje, że fizyczna aktywność wywołuje zmiany w mózgu, które mogą chronić osoby o ryzyku zachorowania na Alzheimera.

University of Maryland (2012, September 13). Exercise may protect against future emotional stress, study shows.

Agnieszka Potrzuska
Autor: Agnieszka Potrzuska
Ukończyłam psychologię o specjalizacji psychologia organizacji i zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje mnie przede wszystkim tematyka obejmująca obszary psychologii pracy, zarządzania i ekonomii, jak również zagadnienia bliskie ergonomii. Swoją wiedzę z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi pogłębiam na podyplomowych studiach Menedżerów Personalnych na Politechnice Gdańskiej. Poza tym, interesuje mnie praca z grupą i doskonalenie umiejętności interpersonalnych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku