Menu

Mężczyzn społeczna klatka

Naukowcy twierdzą, że mężczyźni przeżywają coraz więcej konfliktów związanych z pełnioną przez siebie rolą społeczną. Mogą one negatywnie wpływać na wiele poziomów ich funkcjonowania: społeczny, psychiczny oraz interpersonalny.

Od wielu lat na wokandzie pojawiają się tematy związane z równouprawnieniem kobiet. Walczymy o swoje prawa, o równe traktowanie, jesteśmy przeciwko seksizmowi. Kobiety na przestrzeni czasu dowiodły, że potrafią być równie rzetelnymi pracownicami, twardymi menadżerami, wybitnymi naukowcami, co mężczyźni, zachowując przy tym wszystkim swoją kobiecą autonomię. A co z panami? Czy i im w dobie uprawnienia również udało się przepłynąć na nieznane wody kobiecości?

Jak twierdzą naukowcy zajmujący się tematyką gender, mężczyźni w procesie socjalizacji uczeni są męskich ról społecznych, które mogą być przyczyną konfliktów na płaszczyźnie społecznej oraz interpersonalnej. Gender role conflict (GRC) to „stan psychologiczny, w którym przyjęte role społeczne mają negatywne konsekwencje dla danej osoby”. Wynika on z niemożności pogodzenia ze sobą wymagań, jakie nakłada na mężczyzn ich rola społeczna oraz specyficznych sytuacji, w których rola ta się nie sprawdza.

Oznacza to w praktyce, że panom jest niezwykle trudno zrównoważyć dwa przeciwstawne bieguny – być męskim, ale też delikatnym i uczuciowym. GRC może rozgrywać się na paru poziomach:

  • Sukcesu, władzy, współzawodnictwa. Jest to wzór, który nakazuje mężczyznom podejmować zachowania sprzyjające dążeniu do osobistych sukcesów poprzez współzawodnictwo zamiast współpracę;
  • Ograniczona emocjonalność opisuje stopień, w którym mężczyźni mają ograniczone umiejętności wyrażania swoich emocji;
  • Ograniczone okazywanie sobie uczuć pomiędzy mężczyznami to wzór, który wskazuje, w jaki sposób mężczyźni są uczeni, aby nie okazywać sobie nawzajem przyjaznych uczuć;
  • Konflikt pomiędzy pracą a życiem rodzinnym opisuje stopień, w jakim mężczyźni muszą sobie radzić z pogodzeniem obowiązków domowych z pracą.

Doświadczenie wszystkich czterech wzorów konfliktów jest według badaczy pozytywnie skorelowane z depresją, lękami, agresywnością seksualną, brakiem zaufania, poczuciem oderwania oraz wrogimi zachowaniami. Ponadto badania wskazują, że odczuwanie wyżej wymienionych konfliktów może wiązać się  z obniżonym poczuciem własnej wartości, brakiem zadowolenia w pożyciu małżeńskim/związku oraz zmniejszeniu poszukiwania pomocy z zewnątrz, na przykład pomocy psychologicznej.

Pozostaje zadać sobie pytanie, dlaczego mimo wiedzy o konsekwencjach przeżywania konfliktów roli mężczyźni chcą pozostać męscy i niechętnie rezygnują ze standardowego wzorca swojej roli społecznej na rzecz bardziej adaptacyjnego?  Niektórzy badacze twierdzą, że trudno jest zerwać z wzorcem męskości, który był lansowany i sprawdzał się od wieków. Inni uważają natomiast, że mimo widocznie negatywnego wpływu roli społecznej w takiej formie, panowie postrzegają jej utrzymanie za bardziej korzystne aniżeli jej zmiana. Być może chodzi o strach przed nowym i nieznanym, stygmatyzacją społeczną bądź naciskiem w grupie.

Nie zmienia to faktu, że panom prawdopodobnie w ich roli będzie robiło się coraz „ciaśniej”. Bo kobiety, które w miejscu stać już nie chcą, będą na nich nakładały coraz silniejszy nacisk, przyczyniając się tym samym do nasilenia konfliktów roli społecznej. A gdy konflikt jest zbyt silny, jedyną drogą jest zrobienie kroku do przodu!

Więcej:

Wester S.R, Christianson H.F., Vogel D. L., Wei W. (2007) Gender Role Conflict and Psychological Distress: The Role of Social Support. Psychology of Men and Masulinity, 4, 215-224

www.psychologyofmen.org

Katarzyna Sanna
Autor: Katarzyna SannaStrona www: http://www.pracowniawsparcia.pl/
W 2012 roku otrzymała stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe związane są z psychologią poznawczą, psychologią społeczną, psychologią pozytywną seksuologią oraz psychologia zdrowia. Obecnie realizuje badania naukowe związane z psychoonkologią w ramach studiów doktoranckich. Pracę naukową łączy z prowadzeniem własnego gabinetu.

Komentarze  

Protom
# Protom 2013-05-22 12:04
Jedynym "mankamentem" artykułu jest to, że jest za krótki. ;-) A temat - rzeka (niestety)...
Dla bardziej zainteresowanyc h tematem polecam książkę Steve'a Biddulpha "Męskość - nowe spojrzenie".
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku