Menu

Przepis na sukces, czy na dziecko?

Amerykańskie badania wskazują na fakt istnienia znaczącego związku pomiędzy decyzjami zawodowymi kobiet a macierzyństwem. Okazuje się, że kobiety, by wypełnić narzucone role społeczne, rezygnują z kariery i stanowisk na wysokim szczeblu.

Dotychczasowe badania pokazują, iż większość kobiet już w młodym wieku podejmuje wybory zawodowe w kontekście przyszłych planów związanych z założeniem rodziny.  Co więcej, planowane w przyszłości małżeństwo pełni moderującą rolę, jeśli chodzi o życiowe wybory kobiet. Przyszła praca nie może bowiem kolidować z narzuconymi przez społeczeństwo rolami i wynikającymi z nich obowiązkami – bycia wspierającą żoną i zaangażowaną matką. Kobiety często rezygnują z własnych ambicji zawodowych, by wspierać kariery swoich partnerów. 

Jak pokazują badania, nawet kilkuletnie dziewczynki wskazują na obszary zawodowe, które nie kolidowałyby z pełnieniem roli żony, matki i pani domu. „Typowe” dla kobiet zawody to: pielęgniarka, nauczycielka, sekretarka czy pokojówka.

Mimo znacznych osiągnięć kobiet w walce z dyskryminacją w miejscu pracy, panie na wysokich stanowiskach często określane są mianem „pracujących mam”, podczas gdy obejmujący stanowiska tej samej rangi mężczyźni  nie funkcjonują jako „pracujący ojcowie”. Tego typu etykiety stanowią dla kobiet przeszkodę w realizacji ambicji i często powodują wycofanie się z życia zawodowego. 

Społecznie aprobowane role (gender) narzucają kobietom, by rezygnowały z kariery na rzecz opieki nad dziećmi, gdyż nadal bycie rodzicem i wychowywanie potomstwa stanowi jedno z głównych zadań przypisanych roli kobiecej. W wielu przypadkach tak też się dzieje.

Jak widać, plany dotyczące rodziny mają ogromny wpływ na zawodowe wybory kobiet. Zespół amerykańskich badaczy postanowił ustrukturyzować dotychczasowe doniesienia naukowe w tym aspekcie.

Przeprowadzono dwa badania, w obu przypadkach osobami badanymi byli studenci. Pierwsze badanie swoim zasięgiem objęło ponad cztery tysiące osób obu płci, w drugim uczestniczyło ponad trzysta młodych kobiet. 

Wyniki potwierdziły znaczenie planowania założenia rodziny w podejmowaniu decyzji zawodowych przez kobiety. Ponadto wyodrębniono dwa czynniki mające wpływ na życiowe wybory kobiet: planowanie stałego związku/ małżeństwa oraz planowanie potomstwa. To właśnie planowanie potomstwa negatywnie korelowało z rozwojem i ambicjami zawodowymi, będąc tym samym głównym czynnikiem moderującym decyzje dotyczące wyboru ścieżki kariery przez kobiety. Szczęśliwe macierzyństwo i ambitny rozwój zawodowy okazują się być wartościami zajmującymi przeciwległe bieguny.

W świetle przedstawionych badań widać, że plany związane z macierzyństwem znacząco wpływają na decyzje zawodowe kobiet. Dalsze prace naukowe, zdaniem autorów, powinny określić także wpływ statusu socjoekonomicznego oraz stereotypów związanych z funkcjonowaniem w roli społecznej na zawodowe wybory kobiet. Być może w pewnych okolicznościach połączenie macierzyństwa z satysfakcjonującą karierą okaże się realne.

Więcej: Gangins Del Pinto, H. V., O'Brien, K. M., Mereish, E.,& Miller, M. J.(2013, May 6). „Leaving Before She Leaves: Considering Future Family When Making Careers Plans. Journal of Counseling Psychology. Advance online publication. doi: 10.1037/a0032651.

Kamila Pasek
Autor: Kamila Pasek
Redaktor informacyjna
Psycholog społeczny, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, bloger. W kręgu jej zainteresowań naukowych związanych z psychologią znajduje się seksualność człowieka, psychologia społeczna, psychologia pracy oraz psychologia motywacji, zaś swoimi zainteresowaniami pozanaukowymi dzieli się na blogu: http://spryciara.crazylife.pl

Komentarze  

Aleksandra
# Aleksandra 2013-06-12 17:37
Dlaczego z góry założono, że owe plany wiążą się z chęcią wypełnienia ról społecznych? Czy były jakieś badania mówiące o tym, iż taka jest motywacja, a nie np. wewnętrzna? a może badania międzykulturowe , które wykażą, że jest to wpływ kultury, a nie np. biologi? Fakt uwzględnienie planów macierzyńskich w karierze przyjmuje, ale nie merytoryczne jest dopisywanie powodów bez poparcia swojej tezy.
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku