Racjonalny, skuteczny, konsekwentny - czy właśnie tego oczekują od nas niemowlęta?
- Szczegóły
- Utworzono: 16 lipca 2013
- Marta Obojska
Najnowsze badania pokazują, że nie tylko dorośli oczekują tego, że zachowania innych osób będą racjonalne i skuteczne w każdej wykonywanej codziennie czynności. Według badań opublikowanych w kwietniowym numerze Psychological Science, również niemowlęta podczas swoich pierwszych dwóch lat życia mają podobne oczekiwania.
Naukowcy, Rose Scott z University of California oraz Merced and Renée Baillargeon z University of Illinois, postawili hipotezę, że dzieci będą wykazywały dłuższą koncentrację na wydarzeniu, które jest dla nich bardziej wymagające poznawczo, ponieważ jest niespodziewane. Aby to sprawdzić, 16 miesięcznym dzieciom pokazywano eksperymentatora, który siedział na przeciwko dwóch identycznych zabawek. Jedna z zabawek została umieszczona za przeźroczystą pokrywką. Niemowlęta z wytężoną uwagą przyglądały się, jak eksperymentator sięga po przykrytą zabawkę. Tą pozostawioną na widoku interesowały się mniej. Zgodnie z oczekiwaniami, niemowlęta przyglądały się dłużej, kiedy badacz przedstawiał bardziej wymagające zadanie, co sugeruje, że oczekiwały one od niego, że wybierze jednak zabawkę pozostawioną na widoku, łatwiej dostępną.
Powyższe wyniki zostały potwierdzone również w drugim badaniu. Niemowlęta spoglądały dłużej na przedmioty, które były dla nich umysłowo mniej dostępne, tj. które ekperymentator sięgał spod nieprzeźroczystej pokrywki, w przeciwieństwie do tych łatwiej dostępnych ustawionych za przeźroczystą pokrywką.
Przeprowadzone badania wskazują na fakt, iż niemowlęta oczekują, że ludzie będą działać racjonalnie i skutecznie. Świadczą również o tym, że nie są one w stanie przyjąć perspektywy osoby wykonującej dane czynności.
Scott, R., & Baillargeon, R. (2013). Do Infants Really Expect Agents to Act Efficiently? A Critical Test of the Rationality Principle. Psychological Science, 24 (4), 466-474