Menu

Cyfrowa Demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i dzieci.

W dobie wysokiej cyfryzacji naszego życia trudno jest sobie wyobrazić życie bez laptopa, smartfona czy tabletu. Profesor Manfred Spitzer, znany niemiecki psychiatra i neurobiolog, w swojej nowej książce „Cyfrowa Demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i dzieci” próbuje przekonać, że nadmierne użytkowanie „cudów techniki” negatywnie wpływa zarówno na nas, jak i na dzieci, którym ekran telewizora zaczyna zastępować rzeczywistość.

Profesor Spitzer w klarowny, błyskotliwy i czasami humorystyczny sposób przedstawia wyniki światowych badań mówiące o negatywnym wpływie używania mediów przez dzieci i młodzież, które - co niepokojące - spędzają coraz więcej czasu przed ekranem komputera i telewizora. Autor argumentuje, że to, co dorośli uważają za narzędzia wspomagające naukę i rozwój, tak de facto sprzyja zahamowaniu rozwoju podstawowych funkcji nabywanych w standardowym trybie nauczania i relacji interpersonalnych. Efektem zastosowania komputerów w szkole oraz nadmiernego korzystania z mediów poza nią są zakłócenia rozwoju mowy, problemy z koncentracją, depresja czy problemy z nauką.

Mimo że demencja kojarzy się z zaburzeniami poznawczymi wieku późnego, to cyfrowa demencja może dotyczyć już tych najmłodszych! Określenie to odnosi się do symptomów – tych psychicznych oraz tych fizycznych - które są skutkiem niekontrolowanego korzystania z mediów cyfrowych. Książka Spitzera stawia zdecydowanie niewygodne pytania, ale też i odpowiedzi na nie wzbudzają duży opór – traktujemy komórki, laptopy, internet jako nieodłączny element naszego życia i wierzymy, że mają nam je one ułatwiać, a nie szkodzić. Czy bylibyśmy w stanie ograniczyć ich używanie?

Jak bardzo pozbawiamy siebie podstawowych kompetencji, wysługując się różnymi urządzeniami? Czy „wiedza google” jest rzeczywiście równowartościowa wobec takiej, która jest zdobywana w normalnym procesie nauki? Jak uchronić dzieci przed wciągającą machiną cyfrowych mediów? Jak nie dać się ogłupiać, gdy wmawia się nam, że to, co ma służyć rozwojowi naszych dzieci, tak naprawdę ten rozwój hamuje? Na to i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w książce Spitznera.

Dla kogo jest ta pozycja? Dla każdego, kto jest gotów otworzyć oczy i zaakceptować, że pewne prawdy, które od lat są nam przedstawiane, nie są zgodne z rzeczywistością. Komputery w szkołach nie zwiększają efektów w nauce wśród uczniów, a podłączając dziecko do sieci, wcale nie wychowujemy geniuszy. Spitzner nie jest przeciwnikiem rozwoju technologii informacyjnej, podkreśla tylko, że - jak ze wszystkim - w jej użyciu należy zachować zdrowy rozsądek oraz umiar. I przede wszystkim zrozumieć, że sposób, w jaki dorośli używają mediów, nie jest sposobem, w którym dzieci powinny z nich korzystać. Jeżeli nie opanujemy się i nie zaczniemy kontrolować dostępu młodego pokolenia do mediów cyfrowych, nie powinny za parę lat dziwić obrazy otyłych i nieszczęśliwych dzieci, które zamiast biegania, bawienia się czy nauki, będą zawieszone nad ekranem swoich najnowszych tabletów.

Manfred Spitzner: Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci.

Katarzyna Sanna
Autor: Katarzyna SannaStrona www: http://www.pracowniawsparcia.pl/
W 2012 roku otrzymała stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe związane są z psychologią poznawczą, psychologią społeczną, psychologią pozytywną seksuologią oraz psychologia zdrowia. Obecnie realizuje badania naukowe związane z psychoonkologią w ramach studiów doktoranckich. Pracę naukową łączy z prowadzeniem własnego gabinetu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku