Czy robienie zdjęć typu „selfie” prowadzi do zaburzeń psychicznych?
- Szczegóły
- Utworzono: 08 lipca 2014
- Victoria Chyczewska
W ciągu kilku ostatnich dni czerwca 2014 roku Internet obiegła informacja, że Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA) uznało robienie zdjęć typu „selfie” za zaburzenie psychiczne oraz ujęło je w klasyfikacji chorób psychicznych, dzieląc na 3 rodzaje: Borderline selfitis, Acute selfitis, Chronic selfitis.
„Autoportreciarze z pogranicza” mieli fotografować się minimum 3 razy dziennie, ale nie publikować swoich zdjęć. „Ostrzy autoportreciarze” mieli fotografować się z taką samą częstotliwością, ale dzielić się wszystkimi swoimi fotografiami. „Chronicznych autopotreciarzy” miała charakteryzować nagląca potrzeba robienia zdjęć i publikowanie ich częściej niż 6 razy w ciągu dnia. Według artykułu aktualnie nie istnieje lek, który mógłby minimalizować zaburzenie. Zaleca się natomiast terapię kognitywno-behawioralną, która ma zostać objęta patronatem Baracka Obamy.
Absurdalność powyższych informacji dotarła wyłącznie do zaangażowanych czytelników, którzy nie zatrzymali się na nagłówku „American Psychiatric Association Makes It Official: ‘Selfie’ a Mental Disorder”. Źródłem fałszywego artykułu okazała się strona parodiująca codzienne wiadomości o nazwie Adobo Chronicles. Nowinka jest więc nieprawdą.
Po chwili namysłu pojawia się jednak pytanie: czy robienie zdjęć typu „selfie” rzeczywiście nie może prowadzić do żadnego zaburzenia natury psychicznej? PsycINFO (zbiór danych na temat psychologicznych badań) wyszukuje zero informacji po wpisaniu terminu „selfie”. Oznacza to, że do tej pory nie odbyło się żadne badanie na temat tego zjawiska. ScienceDirect wyświetla 10 rezultatów, każdy z nich dotyczy robienia zdjęć w kosmosie. PubMed pokazuje 1 wynik, który nie ma nic wspólnego z fotografowaniem typu „selfie”.
Czy „autofotografowanie” wiąże się z jakąkolwiek szkodą? Dla większości ludzi prawdopodobnie nie. Jeżeli jednak karmi tendencje narcystyczne lub narcyzm sam w sobie, wówczas może wzmacniać negatywne zachowania z nim związane.
Dla zainteresowanych:
- Grohol J., Taking Too Many Selfies? Don’t Worry, It’s Not a Disorder, Psych Central., June 30, 2014