Pamięć cykliczna
- Szczegóły
- Utworzono: 26 września 2014
- Katarzyna Sanna
Czy mężczyźni i kobiety pamiętają tak samo? Badania australijskich naukowców dowodzą, że hormony wydzielane w trakcie cyklu miesiączkowego wpływają na funkcjonowanie pamięci emocjonalnej.
Jedną z najbardziej ważkich funkcji naszego umysłu jest zdolność rejestrowania, przechowywania oraz odtwarzania informacji o doświadczeniach zewnętrznych oraz wewnętrznych. Pamięć jest jednym z kluczowych elementów pozwalających nam na przetrwanie oraz rozwój. Wydawać by się mogło, że w zakresie funkcjonowania pamięci nie ma różnic pomiędzy kobietami a mężczyznami. Od jakiegoś czasu lansuje się ideę, że pomiędzy płciami nie ma rozbieżności w zakresie działania naszego aparatu poznawczego. Koncepcja ta wydaje się całkowicie oderwana od naszego biologicznego podłoża. Sposób myślenia, opracowywania informacji czy spostrzegania rzeczywistości kształtowały się oddzielnie u mężczyzn i u kobiet przez miliony lat ewolucji. Przychodzimy na świat z hormonalnym dziedzictwem po naszych przodkach, hormony te wpływają na nasze zachowania, emocje czy myśli. W przypadku kobiet, jak donoszą badania, zmiany hormonalne spowodowane cyklem miesiączkowym mogą przyczyniać się do działania pamięci emocjonalnej.
Pamięć emocjonalna to pamięć zdarzeń wraz z towarzyszącymi im emocjami. Przypominanie sobie pewnych osób lub wydarzeń może wzbudzać emocje podobne do tych odczuwanych w danym momencie. Zmiany w poziomie progesteronu w czasie cyklu miesiączkowego u kobiet wpływają na proces konsolidacji pamięci, czyli utrwalania nabytych informacji w mózgu. Zwiększeniu wydzielania progesteronu sprzyja wydzielanie się kortyzolu, który z kolei ma wpływ na funkcjonowanie pamięci emocjonalnej. Wśród kobiet najwyższy poziom progesteronu jest wydzielany w fazie lutealnej.
Australijscy badacze Kim Felmingham, Wing Chee Fong oraz Richard Bryant badali w grupie 56 kobiet, jak niski oraz wysoki poziom progesteronu wypływa na wydzielanie kortyzolu, a w konsekwencji na działanie pamięci emocjonalnej. Badanym pokazywano 20 zdjęć wzbudzających negatywne emocje oraz 20 zdjęć neutralnych. Następnie kobiety po równo, ze względu na różne poziomy progesteronu, zostały losowo zaliczone do grupy wysokiego testu, gdzie musiały włożyć rękę do bardzo zimnej wody, lub do grupy kontrolnej - gdzie musiały włożyć rękę do ciepłej wody. Po zakończeniu badania dokonano analizy składu śliny u badanych. Po dwóch dniach badane miały opisać jak najwięcej zapisanych obrazków, ich ślina również została poddana analizie.
Wyniki badań dowiodły, że kobiety, u których wywołano reakcję stresową na zimną wodę, o wysokim poziomie progesteronu lepiej przypominały sobie zdjęcia wzbudzające negatywne emocje w porównaniu do innych badanych. U kobiet z wysokim poziomem progesteronu stwierdzono również wysoki poziom kortyzolu. Zależności te sprawiają, że kobiety doświadczające traumatycznych wydarzeń w fazie lutealnej doświadczają znacznie częściej nieprzyjemnych wspomnień i mogą być narażone na rozwinięcie zaburzeń, jak na przykład PTSD. W życiu codziennym natomiast można założyć, że wszystkie nieprzyjemne wydarzenia doświadczane w tej fazie będą przez panie znacznie częściej rozpamiętywane.
Badania ukazały się w: Psychoneuroendocrinology