Menu

Aktywność fizyczna sprzyja procesowi uczenia się

Amiki Singh z brukselskiego uniwersytetu w swoim raporcie wykazała pozytywny związek między aktywnością fizyczną a wynikami w nauce. Podsumowanie dotychczasowych badań zostało opublikowane w styczniowym numerze Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine.

Autorka uwzględniła czternaście dotychczas przeprowadzonych badań, z czego dwanaście z nich przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, jedno w Kanadzie oraz jedno w Republice Południowej Afryki. Liczba osób poddanych próbie wynosiła od 53 do około 12.000 uczestników, w wieku od 6 do 18 lat.

Wyniki badań dowiodły, że aktywność fizyczna  jest pomocna w przyswajaniu nowej wiedzy. Ćwiczenia fizyczna powodują zwiększenie przepływu krwi  do mózgu, przez co podwyższa się poziomu noradrenaliny i endorfin. Aktywność fizyczna obniża znacznie poziom stresu, wpływając korzystnie na nastrój. Osoby, które są  aktywne fizycznie, mają zdolność stosunkowo szybkiej koncentracji na zadaniach.

Mimo że nadal brakuje rzetelnych i wiarygodnych badań, dotyczących relacji między aktywnością fizyczną a uzyskanymi wynikami w nauce, śmiało można stwierdzić, że fizyczna aktywność jest jednym z wielu czynników korzystnie wpływających na proces uczenia się dzieci i młodzieży.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku