Menu

Z Facebookiem po zdrowie?

O użytkownikach Facebooka mówi się nierzadko jako o uzależnionych „klikaczach”. Nic dziwnego, w ciągu 10 lat swojego istnienia Facebookowi udało się przyciągnąć ponad 1 miliard użytkowników, a te liczby ciągle rosną!

Wielu z nich spędza godziny z nosem przyklejonym do niebieskiego ekranu. Czy jednak Facebook, może oferować coś więcej, niż tylko szybką rozrywkę? Na przykład wsparcie, które tak potrzebne jest w walce o własne zdrowie? 

Posługiwanie się internetem w celu uzyskania informacji o zdrowiu staje się coraz bardziej popularne. Wiedza o tym z pewnością lekarze, do których przychodzą pacjenci z gotową, opartą na wiedzy prezentowanej w Wikipedii diagnozą. Jest wiele przyczyn, dla których ludzie poszukują informacji związanych ze zdrowiem na stronach internetowych. Jedni chcą się dowiedzieć, jakie są symptomy choroby, jaki jest przebieg leczenia albo szanse wyleczenia. Inni, po wizycie u lekarza chcą sprawdzić trafność jego diagnozy i zebrać dodatkowe informacje. Zdarza się również, że w trakcie wizyty chory jest tak skołowany albo lekarz mówi niezrozumiale, że po jej zakończeniu pacjent musi jeszcze raz samemu dowiedzieć się co właściwie mu dolega. Co ciekawe, gdy jesteśmy niezadowoleni z wizyty, częściej szukamy informacji dotyczących zdrowia online.

Pracownicy służby zdrowia alarmują, że do informacji przedstawianych w internecie należy podchodzić z dystansem, bo nie zawsze są ona zgodne z prawdą. Pod względem zysków psychologicznych u chorych wymienia się jednakże: lepsze dostosowanie do leczenia, zwiększenie poczucia wiary we własne kompetencje do podejmowania właściwych decyzji. Ponadto, poszukiwanie informacji o zdrowiu w internecie może stanowić źródło dla uzyskiwania wsparcia społecznego i zwiększenia poczucia własnej skuteczności w odniesieniu do własnego zdrowia.

Grupa amerykańskich badaczy z Uniwersytetu w Michigan postanowiła sprawdzić, w jaki sposób ludzie posługują się mediami społecznościowymi w celach zdrowotnych oraz jaki one mają wpływ na poczucie wsparcia oraz własnej skuteczności. W badaniu wzięło udział 291 osób. Analizie poddane zostały poziom zdrowia badanych, poszukiwanie wsparcia związanego ze stanem zdrowia na Facebooku, poszukiwanie informacji dotyczących zdrowia online, spostrzegane wsparcie udzielane na Facebooku przez znajomych, poczucie własnej skuteczności. Badacze zakładali, że wyjściem dla poszukiwań informacji oraz wsparcia jest posiadanie jakiegoś problemu zdrowotnego.

Badania potwierdzają istnieje pozytywnego związku pomiędzy problemami zdrowotnymi oraz poszukiwaniem i otrzymywaniem wsparcia społecznego. Media społecznościowe, w tym Facebook mogą stanowić doskonałe źródło uzyskiwania potrzebnego wsparcia w sytuacjach trudnych. Kolejną zaletą poszukiwania i otrzymywania wsparcia (emocjonalnego) online jest zwiększenie poziomu poczucia własnej skuteczności w odniesieniu do zdrowia. Termin ten odnosi się do indywidualnych poglądów związanych z możliwością zadbania o własne zdrowie- na przykład zażywanie zalecanych leków lub stosowanie diety. Powyższe badania wskazują, że posługiwanie się Facebookiem w celu uzyskania wsparcia może mieć implikacje w realnym życiu i stawiają media społecznościowe nie tylko na pozycji podłoża rozrywki ale również jako źródło dla ważnych psychologicznych procesów.

Badania ukazały się w: Computers in Human Behaviour

Katarzyna Sanna
Autor: Katarzyna SannaStrona www: http://www.pracowniawsparcia.pl/
W 2012 roku otrzymała stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe związane są z psychologią poznawczą, psychologią społeczną, psychologią pozytywną seksuologią oraz psychologia zdrowia. Obecnie realizuje badania naukowe związane z psychoonkologią w ramach studiów doktoranckich. Pracę naukową łączy z prowadzeniem własnego gabinetu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku