Menu

Dzień dobra

Osoby niepełnosprawne intelektualnie nierzadko żyją na marginesie społeczeństwa. Pomimo potencjału, którym dysponują, często nie mają szansy na pokazanie się w społeczeństwie. W Poznaniu w tym roku powstała pierwsza kawiarnia, które daje pracę upośledzonym.

Praca, ale nie dla każdego

Kiedy rodzi się dziecko upośledzone, dla rodziny często jest to wielki szok. Pojawiają się pytania: Jak to będzie? Czy któreś z nas będzie musiało zrezygnować z pracy? Czy sobie poradzimy?Nierzadko rodzice czują się zawiedzeni, źli, rozgoryczeni, smutni. Akceptacja niektórym zajmuje chwilkę, inni mierzą się z nią latami. Wraz z upływającym czasem pojawiają się nowe problemy do rozwiązania – rehabilitacja, szkoła, organizacja dodatkowej opieki. W Polsce, w najogólniejszym zarysie, osoby z różnymi niesprawnościami uczęszczają do klas integracyjnych na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjalnej, szkół przysposabiających do pracy, szkół zawodowych oraz do warsztatów terapii zajęciowej. Pomimo tego, że wiele z tych osób mogłoby podjąć pracę zarobkową, na rynku pracy pozostają one praktycznie niewidoczne. Wydaje się, że zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej, brakuje pomysłu na to, w jaki sposób można by wykorzystać potencjał osób niepełnosprawnych umysłowo, które często posiadają wspaniale rozwinięte cechy, jak empatia, uczuciowość czy zaangażowanie.

Dobrodziejstwo z pracy

Dobrze, kiedy lubi się swoją pracę. W dobie kryzysu wiele osób musi pracować na śmieciowych umowach, i nie zawsze robi to, na co się pisało w trakcie studiów albo sobie wymarzyło. Rzeczywistość jest twarda dla wszystkich, ale dla osób upośledzonych czasami betonowa. One nie mogą pozwolić sobie na wybór ścieżki zawodowej, niezadowolenie z warunków pracy, marudzenie na szefa, który jest zbyt wymagający, albo współpracowników, którzy urwali się z choinki. Nie mogą, bo nie ma na nie ani pomysłu, ani żadnych możliwości rozwoju. Marginalizacja społeczna osób upośledzonych umysłowo odbija się na ich funkcjonowaniu społecznym oraz psychologicznym. Według badań, w krajach, w których praktykuje się zatrudnianie osób niepełnosprawnych, tym samym zmniejsza się ich izolację społeczną. Zatrudnienie wiąże się również ze zwiększoną ogólną satysfakcją z życia. Sprawia, że niepełnosprawni czują się użyteczni oraz potrzebni. Kontakt z innymi, nowe zadania oraz obowiązki są stymulujące w zakresie samooceny oraz rozwijania kolejnych umiejętności.

Dobrze, że dobrze

Pomimo tego, że na chwilę obecną szanse zdobycia pracy przez osoby upośledzone intelektualnie są znikome, istnieją ludzie pomysłowi, którzy widzą zasoby osób niepełnosprawnych i chcą je wykorzystać. W Poznaniu przy ulicy Nowowiejskiego 17 po dwuletnich przygotowaniach otwarto Dobrą Kawiarnię, w której pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Kawiarnia powstała dziękiDobrej Spółdzielni Socjalnej powołanej przez dwa stowarzyszenia: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Poznaniu i Stowarzyszenie „Na Tak”.Dobra Kawiarnia to pierwsze w Poznaniu, i pewnie jedno z niewielu w całej Polsce, miejsc, które pozwala osobom niepełnosprawnym na realizowanie się na polu zawodowym, zdobywanie niezależności oraz przeciwdziałanie izolacji społecznej niepełnosprawnych. Pomimo istniejących możliwości edukacyjnych często osoby upośledzone zaklinowują się na etapie warsztatów terapii zajęciowej, bez możliwości wykorzystania nabywanych przez nie umiejętności. Na otwartym rynku pracy mają małe szanse, ale dzięki pomocy i wsparciu ludzi, którzy nie patrzą w sposób stereotypowy, mają szanse na rozpoczęcie nowej, niestandardowej drogi. Wykluczenie w dziedzinie życia zawodowego pociąga za sobą wykluczenie z życia społecznego. Oby jak najwięcej takich inicjatyw, a wszystkie osoby, które chcą Dobrze zjeść i napić się Dobrej kawy, zapraszam do Poznania:

http://dobra.com.pl/

Katarzyna Sanna
Autor: Katarzyna SannaStrona www: http://www.pracowniawsparcia.pl/
W 2012 roku otrzymała stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe związane są z psychologią poznawczą, psychologią społeczną, psychologią pozytywną seksuologią oraz psychologia zdrowia. Obecnie realizuje badania naukowe związane z psychoonkologią w ramach studiów doktoranckich. Pracę naukową łączy z prowadzeniem własnego gabinetu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku