Menu

To nie ja, to Ty!

Co się dzieje, gdy masz całą masę niewygodnych, krępujących i irytujących emocji, z którymi nie chcesz się świadomie zmierzyć?

Według Zygmunta Freuda te emocje są rzutowane na innych ludzi, tak że inni ludzie stają się nosicielami naszych postrzeganych wad. To tak, jakbyśmy wyrzucali część siebie na zewnątrz i rzucali ją, jak obraz z projektora filmowego, w drugą osobę. Na szczęście lub niestety, dla nas ta forma przemieszczenia emocjonalnego znacznie ułatwia życie ze sobą ponieważ wszyscy inni są odpowiedzialni za nasze niepowodzenia - nie my!

Dlaczego niektórzy projektują? I czy jest coś, co może pomóc zatrzymać projekcję?

Jaki jest cel projekcji?

Zygmunt Freud uważał projekcję za mechanizm obronny często stosowany jako sposób na uniknięcie niewygodnych tłumionych uczuć. Uczucia, które są przewidywane, mogą mieć charakter kontrolny, zazdrosny, zły lub seksualny. Nie są to jedyne typy uczuć i emocji, ale projekcja najczęściej pojawia się, gdy jednostki nie mogą zaakceptować własnych impulsów lub uczuć.

We współczesnej psychologii uczucia niekoniecznie muszą być tłumione, aby stanowić projekcję. Można powiedzieć, że projekcja zapewnia poziom ochrony przed uczuciami, z którymi dana osoba nie chce się zmierzyć.

Przykłady projekcji psychologicznej:

Rodzice, którzy nie osiągnęli swoich celów życiowych, domagając się sukcesu własnych dzieci.

Obawa, że Twój partner Cię oszuka, jest często odzwierciedleniem tego, jak się postrzegasz-kobieta, która była niewierna swemu mężowi oskarża męża o oszustwo.

Wiara w to, że ktoś Cię nienawidzi, może być oznaką Twojej ukrytej intensywnej niechęci do tej osoby.

Dlaczego to robimy?

Dlatego, że nie potrafimy przyznać się do winy.

Karen R. Koenig (psychoterapeuta, mówca motywacyjny w Sarasocie na Florydzie) zauważa, że rzutowanie na kogoś innego czegoś, co się w Tobie nie podoba, chroni Cię przed koniecznością uznania części siebie, których nie lubisz.

Dodaje, że ludzie czują się bardziej komfortowo, widząc negatywne cechy u innych niż w sobie.

Kto to robi?

Ludzie, którzy są najbardziej podatni na projekcję, to Ci, którzy nie znają się zbyt dobrze, nawet jeśli myślą, że tak.

Natomiast ludzie, którzy potrafią zaakceptować swoje porażki i słabości - nie projektują. „Nie mają potrzeby, ponieważ mogą tolerować rozpoznawanie lub doświadczanie negatywów na swój temat” - dodaje Koenig .

Jak zatrzymać projekcję?

Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest zbadanie negatywnych relacji w swoim życiu. Czy jest ktoś, z kim nie możesz się dogadać w pracy lub w rodzinie? Czy czujesz się tak, jakby ktoś Cię dopadł? Spróbuj ustalić, gdzie zaczęła się animozja. Większość ludzi projektuje nieświadomie, więc posiadanie pewnej formy samoświadomości jest dobrym pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu. W niektórych przypadkach może się okazać, że rozmowa z terapeutą pomoże Ci zbadać te relacje bardziej uczciwie i otwarcie niż jesteś w stanie zrobić sam.

Po stwierdzeniu, że angażujesz się w projekcję psychologiczną, staniesz się bardziej świadomy tej tendencji podczas przyszłych interakcji. Spróbuj zmierzyć się z problemami i sporami. Kluczem jest umiejętność rozpoznawania, kiedy używasz mechanizmu obronnego i nauczenia się, jak reagować w bardziej pozytywny sposób.

Walcz!

Zdawać by się mogło, że wszyscy projektujemy w naszym codziennym życiu, aby chronić się przed emocjami, myślami i percepcjami, które oceniamy jako zbyt „złe”, „brzydkie”, „haniebne” lub „niekontrolowane”. Często te odrzucone aspekty nas samych tworzą nasze Cienie Jaźni. A kontakt ze swoim Cieniem powoduje lęk, a w konsekwencji projekcja ten lęk redukuje. I to jest bardzo silny motyw ludzkiego postępowania, jednak..

Projekcja to sztywna, a czasem krucha obrona, więc stąpaj ostrożnie. Kiedy używamy projekcji, trudno nam właściwie interpretować intencje innych, często prowadząc do nieufności i niezgody. Dlatego ważne jest, aby zidentyfikować i uświadomić sobie, jakie rodzaje projekcji mają największy wpływ na nas samych. Następnym razem, gdy zaczniesz rzutować swoje uczucia na kogoś innego, zatrzymaj się i zadaj sobie pytanie, dlaczego angażujesz się w to zachowanie. Przekonasz się, że znacznie łatwiej jest poradzić sobie z potworami w głowie niż projektować negatywne emocje, których doświadczasz na innych.

Zaobserwowanie projekcji niesie wiele korzyści, pomaga uzdrowić trudne relacje i zmniejszyć częstotliwość konfliktów. Pojawia się też zrozumienie i akceptacja własnych, często gwałtownych, reakcji na innych ludzi oraz niezrozumiałych emocji. A wszystko to pomaga nam by bardziej cieszyć się życiem. Zatem walcz, nie uciekaj!

Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Autor: Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku