Menu

Rola wartości w rozwoju nowych technologii HCI, czyli kiedy ludzkość zmierzy się z cyberproblematyką

Rok 1984 nastąpi ponad 30 lat później, ale może mieć on inny finał niż w słynnej powieści George'a Orwella. Naukowcy już dziś zastanawiają się nad etyką badań nad nowymi technologiami, której najważniejszym problemem wydaje się być „niewyhodowanie potwora”. Najsłynniejsze dzieła fantastyki naukowej (takie jak choćby. „Terminator”) wydają się być nieco zabawne w porównaniu z problemami, z którymi ludzkość może borykać się już całkiem niedługo. Nad tym, jaki finał sobie wyreżyserujemy, zastanawiają się m.in. naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham. W końcu życie to nie film...

Zdaniem autorów raportu „Być człowiekiem: interakcja człowiek – komputer w 2020r.” (ang. „Being Human: human – computer interaction in the 2020”) opracowanego we współpracy z Uniwersytetem w Nottingham, rozwój1 technologii komputerowych do 2020 r. zmieni nasze życie na dobre. Raport ten opisuje szczegółowo odkrycia przedstawione podczas konferencji zorganizowanej przez Microsoft w marcu 2007 roku, na której zgromadzili się eksperci z zakresu HCI z całego świata.

Wszystko wskazuje na to, że nowoczesne interfejsy (czyli fizyczny sposób, w jaki wchodzimy w reakcje z maszynami) oraz inne techniki kontrolowania komputerów będą powoli wypierały tradycyjną myszkę i klawiaturę. Rozwijające się technologie pozwolą również (dzięki specjalnym powierzchniom) kontrolować za pomocą palca obiekty i urządzenia widoczne na ekranie monitora. Będą odczuwać i odpowiednio reagować na jego ruch.

Najnowsze osiągnięcia w zakresie techniki przekazywania obrazu już niebawem pozwolą umieszczać wyświetlacze różnego rodzaju i wielkości w najbardziej nietypowych miejscach. Co prawda, w 2020 roku nadal będziemy czytać gazety i książki, ale będą one miały formę cyfrową. Treści będą się ukazywać na materiale podobnym do papieru. Taki „papier” używany w czasopismach i książkach używanych w przyszłości będzie mógł być składany w taki sposób, by z łatwością mieścił się w naszych kieszeniach. Co więcej, prawdopodobnie nawet nasze ubrania2 będą mogły służyć do diagnozowania aktualnego stanu zdrowia.

Tanie i łatwo dostępne cyfrowe bazy danych pozwolą konsumentom kolekcjonować i przechowywać większe ilości danych dotyczących różnych sfer ich życia – pozwalając dzielić się nimi z ludźmi z całego świata. Taka hiperłączność uwolni nas od stacjonarnych telefonów, biurek i biur, a robotyka rozwinie możliwości podejmowania decyzji przez komputer.

Zdaniem naukowców uczestniczących we wspomnianej konferencji w kontekście tak rysującej się przyszłości powinniśmy uważnie analizować na bieżąco interakcję człowiek – komputer (HCI – human computer interaction – przyp. redaktora) by być pewnym, że utrzymujemy kontrolę nad kluczowymi procesami decyzyjnymi, oraz że nie wpłynie to negatywnie na podstawowy system wartości.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku