Rytm jednoczy grupę
- Szczegóły
- Utworzono: 03 lutego 2009
- Redakcja
Rytmiczne działanie wykonane zespołowo, takie jak maszerowanie czy odśpiewanie hymnu narodowego, konsoliduje grupę i wzmaga skuteczność pracy zespołowej - informują naukowcy na łamach pisma "Psychological Science".
Żołnierze maszerują rytmicznie, sportowcy odśpiewują przed meczem hymn narodowy, w wielu religiach odprawia się rytmiczne obrzędy. Zdaniem psychologów takie synchroniczne działania, nawet po ich zakończeniu, poprawiają konsolidację grupy.
Zespół psychologów ze Stanford University postanowił zweryfikować tę odwieczną, intuicyjną wiedzę za pomocą eksperymentów. W pierwszym eksperymencie poproszono jedną grupę studentów, żeby maszerowała rytmicznie, noga w nogę, wokół zabudowań uniwersytetu. Druga grupa pokonała podobną trasę, ale zwykłym krokiem spacerowym.
Później obie grupy grały przeciwko sobie w grę strategiczną, podczas której zwyciężał ten, kto dbał nie tylko o własne interesy, ale też interesy innych. Okazało się, że wygrała grupa pierwsza, ponieważ gra zespołowa wychodziła jej lepiej.
W drugim eksperymencie uczestnicy słuchali muzyki w słuchawkach. Oprócz tego mieli wspólnie wykonywać pewną mechaniczną czynność, polegającą na współpracy w przesuwaniu filiżanek. Pierwsza grupa słuchała tej samej muzyki, która nadawała jeden rytm pracy, w drugiej grupie uczestnicy słuchali utworów o różnych rytmach.
Uczestnicy tego eksperymentu grali w tę samą grę strategiczną. Także w tym wypadku wygrali studenci z grupy pierwszej.
Jak podsumowują naukowcy, wyniki badań dowodzą, że synchroniczność działania zwiększa kooperację w grupie. Mimo że w grze strategicznej wszyscy uczestnicy mieli świadomość, że współdziałanie się opłaca, to jednak kooperacja lepiej wychodziła grupie, która wcześniej poddawała się wspólnej rytmicznej aktywności.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce