Młodzi sprawiedliwi
- Szczegóły
- Utworzono: 15 marca 2011
- Katarzyna Maruszewska
Badanie opublikowane w"Psychological Science"(czasopiśmie wydawanym przez Association for Psychological Science) donosi, że trzyletnie dzieci mają wysoko rozwinięte poczucie sprawiedliwości.
Badanie inspirowane było studiami nad zachowaniem szympansów. Obserwacja szympansów wykazała trudności w ich funkcjonowaniu podczas wykonywanych zadań grupowych np. zdobycie pożywienia. Brak współpracy pojawiał się nawet w skrajnych warunkach, w których podstawą do osiągnięcia określonych korzyści była wzajemna praca.
Prof. F. Warneken z Harvard University wraz z prof. K. Lohse z Uniwersytetu w Getyndze zastanawiali się, czy podobnych form zachowania nie przejawiają małe dzieci, oczywiście przy uwzględnieniu odmiennych realiów życia.
Naukowcy chcieli zbadać, jak zachowują się dzieci w sytuacji wspólnej pracy i wspólnego podziału nagród. W eksperymencie podzielono dzieci na zespoły zadaniowe - każde z dzieci pracowało na rzecz swojego zespołu. Wzajemna praca miała zawsze doprowadzać do upragnionych nagród materialnych w postaci: maskotek, naklejek lub innych przedmiotów. Podział zdobyczy był jasno określony- każde dziecko z zespołu miało otrzymać nagrodę.
Ku zaskoczeniu badaczy ustalone reguły były przestrzegane, dzieci chętnie współpracowały ze sobą, żadne z nich nie chciało zabrać wszystkich nagród dla siebie.
Badanie udowadnia, że ludzie już od najmłodszych lat potrafią współpracować i dzielić się z innymi. Prof. Warneken stwierdził, że to, co najbardziej odróżnia nas od szympansów, to umiejętność współżycia z innymi. Ciekawe, co sądzą o tym dorośli?